Wieści Podlaskie

„Zróbmy to dla naszego regionu i kraju” – zaproszenie do udziału w wyborach i referendum!

Siemiatycze Wt. 03.10.2023 14:04:24
03
paź 2023

– Referendum jest najczystszą formą demokracji. A to zaplanowane na 15 października dotyczy wielu kwestii, w tym tych bardzo ważnych dla naszego regionu. Dlatego gorąco zachęcam do skorzystania z prawa głosu w wyborach parlamentarnych, ale również w referendum – apelował marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podczas spotkania w poniedziałek, 2 października w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Do udziału w obu głosowaniach zachęcali również dyrektorzy podlaskich instytucji kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.

Marszałek Kosicki przypomniał, że aby wynik referendum był wiążący, musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.

–Wśród pytań referendalnych o sprawy bardzo istotne dla Polaków, są też dwa w sposób szczególny dotyczące naszego regionu. Chodzi o zaporę na granicy z Białorusią i relokację emigrantów. Dlatego oprócz karty do głosowania na posłów i senatorów powinniśmy też wziąć kartę z pytaniami referendalnymi i na nie odpowiedzieć. Tym bardziej, że zdajemy sobie sprawę ile trudu i poświęcenia żołnierze i służby graniczne włożyły w obronę naszej granicy – podkreślał Artur Kosicki.

Dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz zauważyła, że udział w referendum jest prawem każdego obywatela i należy z niego korzystać.
– Idźmy na referendum, zagwarantujmy sobie, a przede wszystkim młodym pokoleniom dobrą przyszłość – mówiła.

Natomiast dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak podkreślał, że zbliżające się wybory i referendum „to czas, kiedy my, obywatele zdecydujemy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość w najbliższych latach, a referendum wskaże drogę przyszłemu rządowi ”.

Do udziału w referendum – szczególnie seniorów – zachęcała Danuta Roszkowska z Podlaskiej Rady Seniorów.

– Trzeba z tego prawa głosu skorzystać, bo nie zawsze to prawo, zwłaszcza my kobiety miałyśmy. Zatem korzystajmy z tego, co w zasadzie same wywalczyłyśmy – mówiła nawiązując do popularnej ostatnio lektury o dziejach wiejskich kobiet w Polsce z początków XX w. – Skorzystajmy z tego, co dało nam życie tu i teraz. Weźmy udział i w głosowaniu, i w referendum – apelowała.

A członkini Podlaskiej Rady Kobiet i przedsiębiorca Katarzyna Syczewska-Worońcow zwróciła się z apelem: – Skorzystajmy z tej możliwości i wybierzmy bezpieczeństwo naszego Podlasia i naszych granic.

W imieniu młodych obywateli Podlaskiego do udziału w wyborach i referendum zachęcał Mateusz Feszler – przewodniczący działającego przy samorządzie województwa Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Jak podkreślał to będzie pierwsze referendum, w którym głos może oddać jego pokolenie.

– Osoby, które nie ukończyły 26 lat, jeszcze nie miały okazji wziąć udziału w referendum, dlatego serdecznie zachęcam każdą młodą do udziału. Nasz głos, głos młodych musi być słyszany i w kwestii wyborów i w referendum. W ten sposób decydujemy o naszej przyszłości - powiedział.

O tym, że referendum to wyjątkowa okazja, aby społeczeństwo w sposób bezpośredni mogło wyrazić swoją wolę, mówił Adam Kozłowski z Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego i Instytutu Suwerenna.

– To okazja, aby uczestniczyć w podejmowaniu tych fundamentalnych decyzji, które będą kształtować przyszły porządek państwa.

Spotkanie zakończyło się prezentacją spotu Województwa Podlaskiego zachęcającego do udziału w wyborach i referendum 2023 – 15 października. Jego motywem przewodnim jest hasło: „15 października zróbmy to dla naszego regionu i kraju. Weźmy udział w referendum”.

Podczas spotkania byli też obecni dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Wiktoria Wnorowska, dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski i członek sejmiku młodzieżowego Kamil Raciborski.

Post marszałka Artura Kosickiego w mediach społecznościowych:


Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Andrzej Śr. 04.10.2023 15:03:59

cyrk nie referendum, zobaczcie na pytania w szwajcarii gdzie sa prawdziwe, proponuje dodac 5 pytanie , czy jestes za tym ze polacy beda biedni? Czy jestes za tym zeby passat sasiada nie przeszedl przegladu

czy jesteś za tym Śr. 04.10.2023 19:00:45

1. żeby prezes został papieżem? 2. żeby nigdy nie zachorować na raka 3. żeby sąsiadowi zdechłą krowa itd itp

Kierowca Wt. 03.10.2023 11:20:33

Ja idę na wybory i biorę udział w referendum. Najlepszy przejaw demokracji. Każdy kto namawia do nie brania w nim udziału łamie prawo. 4 x NIE Nie dla relokacji, nie dla podnoszenia wieku, nie dla rozbierania zapory, nie dla wyprzedaży majątku Ojczyzny

jak dotąd Śr. 04.10.2023 19:02:21

o najwięcej migrantów wpuscił rząd PIS - fakt, to są legalni migranci bo kupili wizy za dolary