Wieści Podlaskie

Samorząd województwa podlaskiego przekazał dotacje na zabytki

Siemiatycze Czw. 04.04.2024 17:24:27
04
kwi 2024

Łącznie do zarządców obiektów zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków, trafi 5,4 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na prace remontowe, konserwatorskie i roboty budowlane. W środę, 3 kwietnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku symboliczne czeki z dotacjami przekazali beneficjentom m.in.: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, członek zarządu województwa Wiesława Burnos oraz przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Dotacje zostały przyznane w ramach konkursu na dofinansowanie prac przy zabytkach. W tym roku, jak podkreślał Artur Kosicki, pula pieniędzy do rozdysponowania była rekordowo duża.

–Tak wysokiego wsparcia jeszcze nie było, a to jest dowód na to, jak traktujemy przywiązanie do tradycji i do historii województwa – podkreślał. – Chcę też zaznaczyć, że wszystkie poprawnie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie – dodał.

Marszałek poinformował, że w latach 2019-2024 na remonty podlaskich obiektów zabytkowych pozyskano również znaczne środki z budżetu państwa i funduszy unijnych – łącznie z pieniędzmi z budżetu to kwota około 100 mln zł.

– Od początku kadencji tego zarządu mówiliśmy, że realnie chcemy wspierać ochronę naszych zabytków, bo one są wizytówką regionu. Słowa dotrzymaliśmy – powiedział.
Natomiast Wiesława Burnos przytoczyła słowa abp. Józefa Guzdka, który dziękując jakiś czas temu zarządowi za ochronę dziedzictwa regionu, powiedział: „nas nie będzie, a świątynie i zabytki zostaną”.

Do konkursu o dotacje wpłynęły 74 wnioski, z czego 71 otrzymało pozytywną rekomendację. W zdecydowanej większości dotyczyły one remontów obiektów sakralnych, których jest najwięcej wśród podlaskich zabytków, to: świątynie katolickie, prawosławne czy domy modlitwy staroobrzędowców.

Jak zaznaczył Bogusław Dębski, w Podlaskiem to właśnie świątynie stanowią znaczną część obiektów zabytkowych.

– Jesteśmy krajem ubogim w zabytki, począwszy od potopu szwedzkiego, kiedy to nasz kraj spustoszono. Nie szczędziły nas też następne wojny. I czasami rodzi się pytanie: dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do zabytków sakralnych? Odpowiedź jest prosta: bo one istnieją. A istnieją przede wszystkim dzięki temu, że proboszczowie i wierni często z narażeniem życia chronili te świątynie w czasach trudnych – wyjaśniał przewodniczący sejmiku.

Jednym z beneficjentów jest parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku. Jak informował proboszcz ks. Mikołaj Ostapczuk, dotacja w wysokości 100 tys. zł zostanie przeznaczona na remont dzwonnicy i górnej części świątyni.

– To są duże pieniądze, których zebranie od parafian byłoby niemożliwe – podkreślał ks. Ostapczuk.

A cerkiew w Gródku jest miejscem wyjątkowym – jej ściany zdobią polichromie autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego i prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego. To dzięki malowidłom tych wspaniałych artystów cerkiew została wpisana do rejestru zabytków.

Remont kościelnej dzwonnicy czeka też XVIII-wieczny kościół Sidrze. Ksiądz Stanisław Jakubowicz, proboszcz parafii pw. Św. Trójcy poinformował, że na ten cel do parafialnej kasy z budżetu województwa trafi 100 tys. zł.

– To ogromna dotacja, prawie połowa potrzebnych pieniędzy, bo koszt całego remontu to 220 tys. zł. Mamy już 100 tys. z urzędu, 80 tys. pozyskaliśmy od konserwatora zabytków i 40 tys. zł dołożymy z parafii – mówił. Zaznaczył, że pieniądze na wkład własny pochodzą z datków wiernych.  – To jest bardzo duża kwota, jak na naszą parafię – podkreślał.

Wśród beneficjentów są też zarządcy budynków świeckich. To m.in. właściciele Pałacu Lubomirskich spółka WGT GROUP. Koordynator prac remontowych w tym obiekcie
Artur Ostrowski przekazał, że otrzymane 100 tys. zł dotacji będzie wykorzystane na drobny fragment remontu wewnątrz zabytku.

– Chodzi o prace związane z wyburzeniem starych stropów i wymianą nadproży – wyjaśniał i dodał, że celem właścicieli pałacu, znajdującego się w Parku Lubomirskich w Dojlidach, jest ożywienie tego miejsca i przywrócenie mu świetności.

Dotację z budżetu województwa otrzymali również m.in. właściciele zabytkowego domu z lat 30-tych XX wieku przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Białymstoku. Budynek został postawiony przez rodzinę Kamieńskich i do dziś jest w rękach jej potomków. To jedna z najciekawszych przedwojennych budowli. Henryka Zdzitowiecka na naprawę fundamentów i podwalin otrzymała 75 tys. zł dotacji.

We wtorkowej uroczystości wzięli udział także m.in.: radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski, Sławomir Nazaruk, Grzegorz Kapica, Stanisław Derehajło, a także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego: dyrektor Biura Prawnego Marcin Sutkowski, dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Agata Puchalska oraz jej zastępczyni Agata Michałowska.

Dotacje dotyczące obiektów sakralnych na terenie diecezji drohiczyńskiej:

- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Trójcy Przenajświętszej w Rudce; Renowacja, naprawa i wymiana płyt kamiennych posadzki w nawie głównej w zabytkowego kościoła w Rudce – 90 tys zł
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Łubinie Kościelnym; Modernizacja Kościoła Parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Łubinie Kościelnym – 100 tys zł
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu; Prace konserwatorskie i restauratorskie części nawy głównej zabytkowego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu – 100 tys zł
- Fundacja Imienia Własnego; prace na ternie parafii Winna Poświętna - 1. Przeprowadzenie pełnych prac konserwatorskich i restauratorskich nagrobka Hieronima Zapaśnika z 1866 r. 2. Przeprowadzenie pełnych prac konserwatorskich i restauratorskich płyty nagrobnej Mateusza Tchórznickiego z 1852 r. - 79,7 tys zł
- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Bpa i M. w Narwi; Remont podłogi chóru zabytkowego kościoła rzymskokatolickiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi – 60 tys zł
- Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Kleszczelach; Zabezpieczenie cerkwi Zaśnięcia NMP w Kleszczelach przed wilgocią - wykonanie opaski wokół cerkwi – 50 tys zł
- Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Topczewie; Remont górnej części wieży zabytkowego kościoła parafialnego w Topczewie w zakresie elewacji – 100 tys zł
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce; Osuszanie oraz izolacja ścian zewnętrznych (od strony wewnętrznej) podpiwniczenia budynku zabytkowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce – 100 tys zł
- Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach; Remont zabytkowego budynku Klasztoru Zgromadzenia Misjonarzy w Siemiatyczach. Wymiana pokrycia dachowego i orynnowania oraz naprawa więźby dachowej. Etap I - prace przy pawilonie południowo-zachodnim – 100 tys zł
Dotację otrzymał też Siemiatycki Ośrodek Kultury na wykonanie dokumentacji budowlanej na rewaloryzację budynku dawnej oranżerii z II połowy XVIII wieku w Siemiatyczach – 21,5 tys zł.

Pełna lista DOTACJI
Źródło: www.podlaskie.eu;
Foto: Kamil Timoszuk / UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook