Wieści Podlaskie

Podlaskie uczciło 103. rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II

Siemiatycze Pt. 19.05.2023 11:54:21
19
maj 2023

18 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła – wyjątkowy Polak, biskup Rzymu, święty Kościoła katolickiego. Dla upamiętnienia tej rocznicy, kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II przy białostockiej katedrze w imieniu zarządu województwa złożył jego członek Marek Malinowski.

Pontyfikat i życie Papieża Polaka miało realny wpływ na historię XX wieku. Mówił o tym Marek Malinowski.

– Jest to jedna z osób, której zawdzięczamy odzyskanie niepodległości. Od jego słynnych słów „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” wszystko się zaczęło – zmiany społeczne w Polsce, które w 1989 roku dały nam wolność – podkreślał.

W ciągu swojego, trwającego ponad ćwierć wieku, pontyfikatu Karol Wojtyła podczas 104 podróży duszpasterskich przemierzył cały świat. Dziewięciokrotnie odwiedzał ojczyznę, głosząc Ewangelię i dając Polakom nadzieję. W czasie swoich wizyt duszpasterskich bywał także w Podlaskiem.

– Ja jestem z pokolenia JPII. Uczestniczyłem w spotkaniach z nim, gdy odwiedzał ojczyznę. Słowa, które kierował do swoich rodaków – czy to podczas pielgrzymek, czy z Watykanu – były dla Polaków drogowskazem jak żyć, postępować. Jest i będzie on zawsze w mojej pamięci – zaznaczył członek zarządu.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37. Beatyfikowany został 1 maja 2011 r. (w święto Miłosierdzia Bożego), kanonizowany – 27 kwietnia 2014 r. (również w Niedzielę Miłosierdzia Bożego). Jest on patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

W wigilię 103. rocznicy urodzin Papieża Polaka w Białymstoku odbyła się wyjątkowa gala poświęcona jego pamięci, na którą złożyły się cytaty Karola Wojtyły, a także świadectwa znakomitych muzyków, aktorów i dziennikarzy. 1. Gala wdzięczności „Dobrze, że jesteś” odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w środę, 17 maja. W tym charytatywnym wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który objął je honorowym patronatem. Partnerem strategicznym gali było Województwo Podlaskie.

– Papież Polak był naszym przewodnikiem, który przez całe swoje życie i pontyfikat pokazywał nam właściwą drogę. Umiał przebaczać i jednać ludzi ze sobą – mówił Artur Kosicki. – Dziś Ojciec Święty jest ikoną starań o wolność, pokój i godność życia, a jego pamięć jest wciąż żywa, szczególnie wśród Polaków – dodał marszałek, który otrzymał od Fundacji „Dobrze, że jesteś”, organizatora przedsięwzięcia, statuetkę w podziękowaniu za wsparcie.

Podczas wydarzenia zbierano środki na pokrycie wakacyjnego wyjazdu do Jastarni rodzin z województwa podlaskiego, a także dzieci z polskich rodzin z parafii Nowy Jaryczów na Ukrainie. Hojność darczyńców podsumował marszałek Kosicki:

– Mimo intensywnego rozwoju województwa podlaskiego, jego mieszkańcy to wciąż ludzie przywiązani do tradycyjnych wartości, nieobojętni na los drugiego człowieka, zawsze gotowi pomagać. Dla nas życie to wielka wartość, którą cenimy i szanujemy, a postawa ta wynika także z religijności Podlasian – podkreślił.

Podczas gali wystąpili ambasadorzy fundacji: Halina Frąckowiak oraz Rafał Brzozowski, Małgorzata Szarek przy akompaniamencie Tomasz Filipczak BAND. Prezentowane były cytaty św. Jana Pawła II, świadectwa muzyków, aktorów, dziennikarzy, m.in.: Marka Piekarczyka, Marcina Kwaśnego, Przemysława Babiarza, Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego Adama Woronowicza, Krzysztofa Ziemca.

Fundacja „Dobrze, że jesteś” z siedzibą w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 1A powstała, by nieść wszechstronną pomoc osobom potrzebującym, m.in. poprzez promowanie nauczania opartego o prawdy i wartości chrześcijańskie. Prowadzi ona Ośrodek Duszpastersko-Rekolekcyjny im. Jana Pawła II w nadmorskiej miejscowości Jastarnia.



Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kamil Timoszuk, Paweł Krukowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.