Finał przedświątecznych zmagań kulinarnych
Siemiatycze
Pon. 11.12.2023 15:20:14
11
gru 2023
gru 2023
Koło Gospodyń Wiejskich Dobry Las (gm. Zbójna) i restauracja Kuchnia Dobromil (powiat bielski) to zwycięzcy tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego „Tradycyjny stół wigilijny” i autorzy najsmaczniejszych dań świątecznych nawiązujących do dziedzictwa Województwa Podlaskiego. Rozstrzygnięcie rywalizacji odbyło się w sobotę, 9 grudnia w Dworku Czarneckiego. Zmagania uczestników obserwował Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, a konkursowemu jury przewodniczył jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych kucharzy w Polsce – Karol Okrasa.
Jak podkreślał Marek Malinowski, konkurs organizowany przez samorząd województwa jest świetną okazją do kultywowania tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.– Dziś sięgacie do wiedzy dotyczącej przebogatego dziedzictwa kulinarnego naszego regionu. Ta podróż w przeszłość będzie na pewno smaczna i wizualnie atrakcyjna. Wprowadzi nas też w przedświąteczny nastrój. Ten konkurs to jedno ze znaczących wydarzeń, które pozwala zachować tradycje bożonarodzeniowe, w tym kulinarne od zapomnienia. Za trud włożony w przygotowanie prezentowanych dziś stołów wigilijnych serdecznie wszystkim państwu dziękuję – mówił członek zarządu.
Do konkursu zgłosiło się 26 kół gospodyń wiejskich i 3 restauratorów. Panie ze zwycięskiego KGW Dobry Las przygotowały buraki z jezgarzem, kapustę z grzybami, łokónia, gryconia z kapustą i grzybami, kozie mordy, solcyny, chleb kurpsioski, rwaki z makiem, kompot z suszu i zawijaka.
– Zupełnie się nie spodziewaliśmy, bardzo jesteśmy wdzięczne, konkurencja była bardzo mocna, wszystkie stoły wyglądały niesamowicie – mówiła jedna z członkiń zwycięskiego koła.
Z kolei właścicielki rodzinnej Kuchni Dobromil, tak mówią o swoich potrawach konkursowych:
- Przeniosłyśmy do stolicy województwa smaki, na które my czekamy z niecierpliwością cały rok. Szuba, karp z cebulką, kapusta z grzybami leśnymi, świąteczne racuchy z makiem, kutia, pierogi czy wigilijny barszcz z kiszonych buraków to obowiązkowe dania na naszej Wigilii - proste a jak zachwycające!
Drugie miejsce zajęło KGW w Srebrnym Borku, a trzecie w Ogrodniczkach. Wyróżniono też kolejnych pięć kół. To KGW Karakule, Hołody, Olmoncianki, „Sąsiedzi” z Kolonii Boćki i Barwianki.
Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe, a wszyscy uczestnicy upominki od Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A. I OSM Łapy.
Sobotni dzień w Dworku Czarneckiego był przedsmakiem świątecznego klimatu, na który miały wpływ nie tylko pyszne smaki, zapachy, czy cieszące oko ozdoby, ale był to przede wszystkim czas wypełniony atmosferą przedświątecznego gotowania i wspólnych rozmów. Za tę atmosferę dziękował Karol Okrasa.
- Ci, którzy pracują w gastronomii wiedzą, że kucharze o tym, że są święta orientują się… po świętach. A ja wam dziękuję, że dzięki temu wydarzeniu mogłem poczuć święta wcześniej – mówił.
Jak podkreślił, przepis na udane święta to nie tylko dobre smaki, ale przede wszystkim wspaniała atmosfera.
–Ta atmosfera podsycana jest jednym elementem: szczęściem. – dodał. – I wydaje mi się, że nie ma większego szczęścia w życiu niż patrzeć jak się cieszy matka. Myślę, że matka nasza wspólna – kuchnia polska – może być dziś z nas dumna.
Głównym celem Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego „Tradycyjny stół wigilijny” organizowanego w województwie podlaskim jest identyfikacja i upowszechnienie wiedzy o regionalnych potrawach wigilijnych, kultywowanie lokalnych tradycji oraz promocja i prezentacja organizacji, aktywnie działających na obszarach wiejskich na rzecz podtrzymywania tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Zobacz Galerię
35 Zdjęć
Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kamil Guzewicz / UMWP, Angelika Wińska / Kuchnia Dobromil
0 komentarze