Wieści Podlaskie

Aromatyczne sosy znakiem rozpoznawczym lokalnej kuchni. Warsztaty z Okrasą w Brańsku

Siemiatycze Czw. 15.06.2023 10:32:44
15
cze 2023

Sok z aronii, syrop z sosny, przecier z rokitnika czy kandyzowany pigwowiec. Na bazie m.in. tych produktów, znajdujących się w rejestrze Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego (PCPL), uczniowie szkół gastronomicznych z regionu, pod okiem znanego restauratora Karola Okrasy, przyrządzali aromatyczne sosy. W szkoleniu zorganizowanym przez podlaski samorząd w środę, 14 czerwca, w Gospodzie Ziemia Brańska wziął udział również wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz oraz trener Jagiellonii Białystok Adrian Siemieniec.

W warsztatach uczestniczyło blisko 30 uczniów podlaskich szkół o profilu gastronomicznym - finalistów Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego „Gotuj z klasą!”, którego tegoroczny finał odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie.

– Ci młodzi ludzie są bez wątpienia przyszłością naszego województwa, przyszłością dziedzictwa kulinarnego – podkreślał Sebastian Łukaszewicz.

Wicemarszałek nawiązał również do inicjatyw samorządu promujących produkty lokalne m.in. współpracy w tym zakresie z Klubem Piłkarskim Jagiellonia Białystok.
– Jest też dzisiaj z nami trener Jagiellonii Białystok Adrian Siemieniec. Jego obecność nie jest tutaj przypadkowa, ponieważ na meczach również zachęcamy kibiców Jagiellonii do korzystania z produktów lokalnych i do zaopatrywania się u producentów lokalnych – mówił.

Współpraca z klubem pod hasłem „Swojski stół kibica” polega na promocji produktów lokalnych podczas meczów rozgrywanych przez klub w Białymstoku jak też na terenie kraju.

Jeden z najzdolniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich szefów kuchni i Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego Karol Okrasa wprowadził uczestników w tematykę warsztatów.

– Będziemy robili sosy, które są rzeczywiście znakiem rozpoznawczym tejże kuchni, bo w tych sosach możemy ukryć wszystko, a produktu lokalnego mamy mnóstwo. Dzisiaj je wszystkie wykorzystamy – zaznaczał.

Przygotowane w środę dania oparto na produktach, których wytwórcy są ujęci na liście prowadzonej przez urząd marszałkowski Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego. Był to m.in. lokalny przecier z rokitnika (Stanisław Trzonkowski), Syrop i przecier z dzikiej róży (Rodzina Perkowskich), masło z Hajnówki, pyłek pszczeli (Doktor Miodek) czy comber jagnięcy (Sztuka Mięsa).

Szef kuchni odniósł się również do współpracy z białostockim klubem.

– Cieszę się, że za sprawą pana trenera cała Jagiellonia Białystok tę wspaniałą biesiadę przy podlaskim stole pielęgnuje, bo to jest coś na skalę europejską absolutnie unikalnego – mówił Okrasa.

Uczestniczący w warsztatach trener Jagiellonii Białystok Adrian Siemieniec podkreślał, że wywodzi się podobnie jak uczestnicy szkolenia z małego miasta, co nie jest przeszkodą w realizacji swoich marzeń.

– Fajnie, że są takie inicjatywy, bo one otwierają szansę właśnie dla was, żeby poznać kogoś lub spotkać się z kimś, kto w życiu zaczynał, tak jak wy, i dzisiaj jest w innym miejscu. Z tego miejsca życzę wam powodzenia, przede wszystkim ciągłego zaangażowania, wytrwałości. Są różne momenty, wzloty i upadki, ale cały czas trzeba dążyć do celu. Fajnie, że taka inicjatywa jest, bo możecie od takiego autorytetu się uczyć – mówił.

Finaliści czwartej edycji konkursu „Gotuj z klasą!” doskonalili swoje kulinarne umiejętności tym razem w Gospodzie Ziemia Brańska.

– Cieszę się, że dzięki urzędowi marszałkowskiemu gościmy tak wspaniałego kucharza, jakim jest Karol Okrasa. Jest mi niezmiernie miło. Mam nadzieję, że czegoś się nauczę – mówiła, śmiejąc się, Dorota Puchalska, właścicielka gospody.

– Kiedyś nie umiałam gotować. Teraz to już idzie zjeść – zaznaczała.

Nadzieję na nowe inspiracje kulinarne mieli też uczniowie uczestniczący w warsztatach.

– Jest to dla nas wielka szansa. Jest nam niezmiernie miło, że możemy uczestniczyć w warsztatach z Karolem Okrasą i nauczyć się czegoś nowego. Jestem bardzo zadowolona – mówiła Karolina Czarkowska z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach, jedna z uczestniczek szkolenia.

Kolejna z uczennic zachwalała panującą podczas warsztatów atmosferę.

– Mimo że się tak naprawdę nie znamy, pierwszy raz widzimy, każdy jest na każdego otwarty. Możemy podpatrzeć, jak inni gotują, jakich technik używają – zaznaczała Karolina Domyła uczennica Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie.

Na zakończenie spotkania uczestnikom warsztatów wręczono pamiątkowe dyplomy.

Organizatorem warsztatów jest Samorząd Województwa Podlaskiego, a koordynatorem Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.



Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kamil Timoszuk / UMWP

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.