Wieści Podlaskie

3 mln zł dla podlaskich jednostek OSP i prawie 1,2 mln zł dla podlaskich Kół Gospodyń Wiejskich

Siemiatycze Pt. 05.04.2024 10:08:01
05
kwi 2024

Samorząd województwa podlaskiego w trakcie kadencji wspiera finansowo jednostki ochotniczych straży pożarnych przekazując gminom dotacje na wyposażenie i szkolenia druhów. 4 kwietnia, otrzymały one 111 symbolicznych czeków na łączną kwotę 3 mln zł. Wręczali je w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przedstawiciele samorządu województwa, w tym wicemarszałek Marek Olbryś, członek zarządu Wiesława Burnos i przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

– Jako reprezentacja samorządu województwa jesteśmy dumni, że jesteście państwo tu dzisiaj i możemy wam wręczyć pieniądze – mówił Marek Olbryś do druhów zgromadzonych na sali. – Nie grają one tak dużej roli, jak państwa zaangażowanie osobiste i troska o mieszkańców. Nie tylko codziennie dbacie o życie i mienie naszych mieszkańców, ale też pomagacie samorządom, mieszkańcom gmin i powiatów w organizowaniu i zabezpieczaniu wydarzeń.

Wskazał też, że podczas tej kadencji łączne wsparcie wyniosło ponad 10 mln zł. Wszystkie rozdysponowane pieniądze pozwoliły strażakom nie tylko na zakup ubrań ochronnych i sprzętu ratowniczego, ale też na odnowienie pojazdów bojowych czy modernizację budynków jednostek.

– Historia pomocy dla OSP trwa już kilka kadencji, ale dopiero w tej przybrała taką skalę. Zadbaliśmy o to, aby strażacy byli finansowani z przeróżnych źródeł. Był to nasz priorytet bez względu na istniejące między radnymi podziały partyjne – podkreślił Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku województwa. – Dziękuję też samorządom terytorialnym, że opiekujecie się OSP – dodał.

Podziękowanie za służbę strażakom złożyła także Wiesława Burnos. Po czym wraz z pozostałymi radnymi wręczyła czeki przedstawicielom jednostek terytorialnych. – Prawdą jest to, że te czeki są tylko symboliczne, ale też prawdą jest, że na konto gmin wkrótce przypłyną prawdziwe pieniądze – mówiła.

O znaczeniu tego wsparcia wypowiedział się m.in. Jerzy Iwanowiec, wójt gminy Milejczyce. – Dzisiaj nasza jednostka OSP dostała 39 tys. zł. Planujemy przeznaczyć ją na ubiór specjalistyczny, bo to właśnie zabezpieczenie strażaków jest dla nas najważniejsze. Wcześniej udało nam się pozyskać środki na zakup wozów strażackich, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni i dziękujemy – mówił.

W uroczystym wręczeniu czeków, oprócz strażaków i reprezentantów gmin, uczestniczyli też m.in. wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko, radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski, Sławomir Nazaruk, Stanisław Derehajło, Grzegorz Kapica, Mikołaj Janowski, Bogdan Dyjuk oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka i Marcin Sutkowski, dyrektor Biura Prawnego urzędu marszałkowskiego.

Kolejne sfinalizowane wsparcie dotyczy Kół Gospodyń Wiejskich, które będą mogły zrobić spotkania integracyjne, pikniki, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze czy pokazy dań tradycyjnych. To inicjatywy, które zostaną zrealizowane za przyznane przez samorząd województwa podlaskiego pieniądze. Umowy na te działania z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich podpisał 4 kwietnia, marszałek Artur Kosicki. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski oraz wojewódzcy radni – Stanisław Derehajło, Grzegorz Kapica, Sławomir Nazaruk, a także dyrektor Gabinetu Marszałka Robert Jabłoński.

Dotacje zostały przyznane w ramach konkursu w sferze działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Jego celem jest upowszechnianie działań związanych z tradycjami kulinarnymi i rękodzielniczymi. Powstał on za kadencji obecnego zarządu, co podkreślał marszałek Artur Kosicki.

–Wcześniej nie było tego typu działań. Myśmy wspólnie podeszli do tego tematu priorytetowo i stwierdziliśmy, że musimy mieć konkurs, żeby móc wesprzeć te drobne, ale jakże ważne przedsięwzięcia – mówił Artur Kosicki.

Marszałek podziękował za licznie zgłoszone wnioski. W tym roku pula pieniędzy do rozdysponowania była rekordowo duża, bo została zwiększona do kwoty niemal 1,2 mln zł. W trakcie całej kadencji zarząd na tego typu działania poświęcił prawie 3 mln zł.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeznaczyć te pieniądze na projekty lokalne, które są bardzo istotne dla integracji, aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich, promocji różnego rodzaju przedsięwzięć i działań w tych najmniejszych miejscach naszego regionu – powiedział marszałek, zapowiadając kontynuowanie tych działań pomocowych.

Przewodniczący Bogusław Dębski zaznaczył, że samorząd województwa istnieje po to, by programować rozwój województwa w imieniu jego mieszkańców. A żeby robić to zgodnie z zapotrzebowaniami, niezbędny jest dialog. – Zachęcam, żebyście utrzymywali wasze organizacje i zgłaszali te potrzeby. Gratuluję wszystkim, którzy uczestniczyli w tym konkursie – powiedział.

Dotacje otrzymały 132 organizacje. W czwartek umowy podpisano z przedstawicielami 47 stowarzyszeń. Maksymalnie na jedno przedsięwzięcie można było dostać do 10 tys. zł. Wsparte inicjatywy to pikniki, festyny, spotkania integracyjne, ale także zakup strojów ludowych czy przeróżne warsztaty.

I tak np. za 9,4 tys. zł KGW w Gromadzynie-Wykno zrealizuje projekt Kapuściane Wariacje. Będzie to rodzinny piknik dla całej okolicy propagujący zdrową żywność, ze szczególnym uwzględnieniem kapusty. O tym, dlaczego właśnie tego produktu, opowiedziała Katarzyna Gromadzka, przewodnicząca koła.

– Kapusta odchodzi w zapomnienie, a my chcemy ją promować. Na pikniku zaproponujemy i te starsze potrawy, i te nowocześniejsze, jak np. gołąbki leniwej gospodyni, które zabierają mniej czasu, a są równie smaczne – mówiła.

Dotacja pokryje także zakup dużego namiotu, lodówki oraz wyczekanej przez członkinie koła zmywarki.

KGW Olmoncianki postawiło na swojskie wędzonki. Jak zdradziła reprezentantka koła Ewa Korniluk, to pionierski projekt. Za niemal 10 tys. zł kupiona zostanie przenośna wędzarnia, maszyna do mielenia mięsa oraz wyposażenie kuchni. – Chciałybyśmy nauczyć naszych mieszkańców, jak się robi wędliny, mięsa, kiełbasy tradycyjną, podlaską metodą. Tak, jak kiedyś robili nasi dziadkowie – mówiła.

Koło Gospodyń Wiejskich znad Hańczy z kolei postanowiło popracować nad integracją gminy. Za przeszło 9 tys. zł zorganizowane zostaną trzy spotkania, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy jej mieszkańcy.

– To będą zarówno rozmowy przy wspólnym jedzeniu, jak i również warsztaty dla seniorów, młodzieży oraz dzieci z terenu naszej gminy. Ich tematyka będzie uzależniona od potrzeb – wyjaśniała Joanna Wyłkowska z KGW znad Hańczy. Jak dodała jej koleżanka z koła Joanna Borowska, nie byłoby to możliwe, gdyby nie otrzymane wsparcie, a taka pomoc jest dla lokalnych społeczności bardzo ważna.

Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich „Zielona Dolina” w Moszczonie Królewskiej, za dotację w kwocie 10 tys. zł zorganizuje Mielnicki Korowaj Weselny w Moszczonie Królewskiej. Podczas planowanego przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone warsztaty z wypieku korowajczyków i „mielnickiego korowaja weselnego” oraz warsztaty z przygotowania potraw naszych babć - pielmieni i pierogów. Zaprezentowany zostanie obrzęd korowaja weselnego.


Źródło: www.podlaskie.eu;
Foto: Paweł Krukowski, Krzysztof Duszyński/UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.