Siemiatycze

W sercach nosimy poczucie wolności. Obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Siemiatyczach

Region Sob. 11.11.2023 16:39:04
11
lis 2023

- My dumny naród polski nosimy w sercach poczucie wolności, przywiązania do tradycji i do wartości, mówił dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny w homilii podczas Mszy Świętej sprawowanej w Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Siemiatyczach i wielu gminach na terenie powiatu siemiatyckiego mieszkańcy i goście w sobotę, 11 listopada wzięli udział w uroczystych obchodach 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W Siemiatyczach Mszę Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia NMP sprawował proboszcz parafii ks. Jerzy Cudny, w Eucharystii uczestniczył też ks. Maciej Domańszczyński wikariusz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli, a także siostry zakonne, delegacje samorządu lokalnego, firm i instytucji, poczty sztandarowe, mieszkańcy i goście.
Dziękujemy Bogu za wolność i suwerenność, mówił do zgromadzonych w kościele ks. Cudny podkreślając, że w czasie takich świąt szczególnie czujemy jak ważna jest wolność, jak ważne jest poczucie wolności i suwerenności. Zaznaczał, że dziś prosimy też Boga, by wartości, dziedzictwo które budowały pokolenia nadal było w Polsce szanowane, byśmy o nim nie zapominali, bo jest naszą dumą.

Kapłan w kazaniu poświęcił wiele miejsca odpowiedzialności do której wszyscy jesteśmy powołani: - Tak jak odpowiedzialni jesteśmy za dom, rodzinę, tak też jesteśmy odpowiedzialni za naszą Ojczyznę, nasz naród, nasze dziedzictwo. Kaznodzieja mówił o granicy porównując granice naszego domu, posesji, ogrodu, czy pola do granicy kraju, wskazywał przy tym jak naturalne jest dla nas strzeżenie tego co nasze i obrona granic. Mówił: - Dziękujemy dziś naszym władzom, że troszczą się i nasze bezpieczeństwo, o nasz kraj i jego granice. To daje nam poczucie bezpieczeństwa i za to dziękujemy, bo tp troska o to co dla nas ważne. Nasz naród zawsze pragnął wolności, mówił ks. Jerzy Cudny rozwijając myśl: - Jesteśmy narodem który ma swoją przeszłość, historię, bogactwo o które troszczyły się pokolenia. Mamy swój język, tradycje, kulturę, dziedzictwo kulturowe, religijne, duchowe. Choć nasza historia była burzliwa i krwawa, przeżyliśmy 123 lata upokorzenia, podnoszenia się i upadania, byśmy znów wrócili na mapy Europy i świata. Na koniec zaapelował o szacunek dla wolności zewnętrznej ale też byśmy cenili wolność wewnętrzną, przypomniał że Kościół stoi na straży, by to co święte było szanowane, by panował porządek moralny i prawo Boże.

Po Mszy Św. uczestniczy uroczystości, którzy wcześniej brali tez udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, uformowali pochód i przeszli pod Obelisk Niepodległości przy ul. Legionów Piłsudskiego. Paradę tradycyjnie już otwierał Ochotniczy Szwadron Kawalerii Siemiatycze.

Do zgromadzonych przy Obelisku dołączyli biegnący w dziewiątej Siemiatyckiej 11–godzinnej Sztafecie Niepodległości, która rozpoczęła się o godz. 1.00 w nocy na stadionie, a zakończyła w samo południe przy Obelisku Niepodległości. Uczestnicy sztafety przekazali burmistrzowi Siemiatycz Piotrowi Siniakowiczowi pochodnię którą zapalił znicz przy Obelisku. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Siemiatycze zaśpiewano hymn. Następnie do uczestników obchodów Święta Niepodległości zwrócił się burmistrz, mówiąc o znaczeniu niepodległości i obchodzonego święta zwracał uwagę na lokalne aspekty patriotyzmy. Wolność to też odpowiedzialność – mówił burmistrz.

Delegacje samorządów, firm, instytucji, szkół, służb mundurowych i organizacji pozarządowych złożyły kwiaty przy Obelisku, gdzie wartę pełnili harcerze z 33 DH Adept i żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Hajnówki. Pieśni patriotyczne zagrała orkiestra OSP, pokaz jazdy przedstawił Ochotniczy Szwadron Kawalerii Siemiatycze, na motorach zaprezentowali się członkowie Stowarzyszenie Motocyklowego MotoBiker's a na koniec w ramach akcji „Myśliwi dla Niepodległej” zaproszono mieszkańców na bigos i grochówkę.

Świętowanie Święta Odzyskania Niepodległości trwa nadal. 12 listopada odbędą się Pływackie Zawody Niepodległości oraz koncert „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!” Przygotowany przez ZPiT Małe Podlasie w ramach VII Festiwal Pieśni i Tańców Narodowych. Do końca listopada w SOKu oglądać można wystawę IPN pt. „Wojsko Polskie i jego tradycje”.





Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Zenon Niedz. 12.11.2023 07:48:25

Twarze, twarze, twarze, zabrakło miejsca na zdjęcie miejsca składania kwiatów wspomnianego Obeliska Niepodległości

Dorota Niedz. 12.11.2023 11:17:25

te twarze to my - Polacy, my tworzymy Niepodległą

Anna N. Niedz. 12.11.2023 09:39:11

Nie widać miejsca składania ponieważ pomnik jest brudny a wystarczyło umyć. Starostwo oszczędza ....

stefan bruksela Niedz. 12.11.2023 06:36:40

widze na marszu pani , ktora to pozdrawiam, reprezentujaca nieznanych bezrobotnych walczacych o niepodlegosc, ale tak serio to zamiast parad jak za komuny mozna pojechac las posprzatac