Siemiatycze

Przepisy siostry Noeli na specjały z szyszek

Region Śr. 09.06.2021 08:57:39
09
cze 2021

Lato dopiero przed nami, ale to już pora by zacząć przygotowania do zimy, a konkretnie, by przygotować sosnowe specyfiki, które zimą pomogą nam dbać o zdrowie. Przepisami na syrop sosnowy i inne specjały w rozmowie z Agnieszką Bolewską-Iwaniuk podzieli się karmelitanka s. Noemi.

POSŁUCHAJ

Poniżej przedstawiamy przepisy, o których w wywiadzie opowiada s. Noemi

Pesto z zielonych szyszek

1. Zbieramy bardzo młode, miękkie, zielone szyszki sosny
2. Odcinamy zdrewniałe ogonki.
3. Płuczemy w letniej wodzie.
4. Większe egzemplarze kroimy na drobniejsze.
5. Rozdrabniamy w blenderze dodając miodu i soku z cytryny oraz szczyptę soli.
6. Gotowy mus przekładamy do małych słoiczków lub zamrażamy w pojemnikach na kostki lodu.
7. Zamrożone przesypujemy do woreczków i gotowy deser do lodów, kawy lub drobiu.
8. Szyszkowa masa z upływem czasu ciemnieje, nie traci jednak swych zdrowotnych wartości.

Zasypane cukrem lub zalane miodem zielone szyszki sosny

1. Odciąć ogonki i dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie.
2. Namoczyć na ok 1-2 godz. w zimnej wodzie.
3. Przygotować szklane słoje.
4. Przeciąć szyszki na połowę lub w plasterki.
5. Zasypać cukrem lub zalać miodem potrząsając słojem aby cukier lub miód otoczył szyszki.
6. Odstawić słoje na parapet w słoneczne miejsce na ok. tydzień.
7. Uwaga! Słoików nie należy mocno zakręcać a jedynie przykryć je wieczkami, aby do szyszek dochodziło powietrze i nie wpadały tam owady. Słoiki z zawartością należy każdego dnia potrząsnąć tak by przelewał się przez szyszki powstający tam syrop. Wskazana proporcja 1:1 czyli na 1 kg szyszek 1 kg cukru, miodu może być mniej.
8. Gotowy syrop należy przecedzić przez bardzo gęste sito lub gazę i przelać do szklanych butelek. Przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Syrop powinien być klarowny.
Taki syrop ma najwięcej witamin, minerałów, antyutleniaczy.

Gotowany syrop z zielonych szyszek sosny

Składniki: 1 kg zielonych szyszek sosny 2 kg cukru (lub 1,5 kg) miodu 1 litr wody Szyszki zebrać, odciąć ogonki, umyć w letniej wodzie, następnie zalać wrzątkiem na ok. 10 min. Odlać wodę (ostudzoną wodę ze sparzonych szyszek dobrze jest użyć do podlewania kwiatów). Z wody i cukru lub miodu ugotować syrop. Wsypać do niego szyszki nakryć pokrywką i lekko zagotować. Odkryć pokrywkę i dalej gotować na bardzo małym ogniu, podobnie jak gotujemy rosół, tak aby tylko „pyrkały” oczka. Od czasu do czasu lekko zamieszać, by dolne szyszki nie przywarły do garnka. Gotować ok. 2,5 – 3 godz. Pod koniec gotowania dodać szczyptę soli, jeśli ktoś lubi można podkręcić” smak dodając trochę cynamonu lub goździków. Koniecznie dodać trochę soku z cytryny. Im dłużej gotujemy syrop tym bardziej robi się klarowny bursztynowy, gęstnieje.
Gorący syrop odcedzamy przez sito. Przelewamy do słoiczków, które mocno zakręcamy i stawiamy na wieczku do wystygnięcia. Szyszki pozostałe z gotowania, jeśli są całe rozkładamy na papier do pieczenia lub wkładamy do suszarki na owoce i suszymy.

Jest to wspaniały witaminowy deser na jesienne i zimowe wieczory. Zaleca się by dzieci spożywały 1 szyszkę dziennie dorośli – 2 szyszki większa ilość nie jest wskazana.
Z rozgotowanych szyszek możemy zrobić „Nutellę” do lodów, ciasta, kawy, czy nawet na kawałek chleba z masłem. Baaaardzo smaczne. Szyszki miksujemy w blenderze. Podczas miksowania dolewamy trochę gorącej wody i miksujemy dalej. Masa urośnie, zrobi się puszysta. Przekładamy ją do słoików i przechowujemy w lodówce. Można też zamrozić w pojemniczkach na kostki lodu. Zamrożone przesypać do woreczków i mamy zapas na zimę.




ABOL [JA]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.