Siemiatycze

O historii szkolnictwa

Region Śr. 14.10.2020 15:13:00
14
paź 2020

Dzień Nauczyciela to dobra okazja, by przypomnieć historię polskiego szkolnictwa, więc zachęcamy by poznać jej fragment dotyczący regionu.

Eryk Kotkowicz z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przypomina, że pierwsze informacje o szkolnictwie dotyczące Ciechanowca i jego mieszkańców pochodzą już ze średniowiecza. W dokumencie datowanym na 1429 rok, w akcie lokacyjnym Ciechanowca, zapisano, że uczniowie ciechanowieccy mają się kąpać w łaźni miejskiej, maja być tam również obgalani.

W XVIII wieku edukacją w Ciechanowcu zajmował się m.in. parton Muzeum Rolnictwa - ks. Krzysztof Kluk. Poza typowymi przedmiotami szkolnymi nauczał on sadownictwa, uprawy ogrodów i pszczelarstwa.

W okresie zaborów w szkołach pojawia się rusyfikacja, jej ślady również można znaleźć w dokumentach dotyczących Ciechanowca, są zapiski mówiące o tym że miejscowy ksiądz Gaul - wielki patriota, odradzał parafianom by wysyłali dzieci do szkół z rosyjskim językiem nauczania. Groził nawet, że jeśli będą tak robić, nie będzie im udzielał rozgrzeszenia.

Z Erykiem Kotkowiczem z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu o historii szkolnictwa dotyczącej Ciechanowca i jego mieszkańców rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

POSŁUCHAJ


ABol/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.