Siemiatycze

II Gala Wolontariatu była okazją do docenienia osób, które bezinteresownie pomagają innym

Region Wt. 20.10.2020 14:15:00
20
paź 2020

W poniedziałek, 19 października w Siemiatyczach odbyła się II Gala Wolontariatu organizowana przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie Centrum na Wschodzie.

Podczas gali najaktywniejsi wolontariusze zostali uhonorowani nagrodami in. Łukasza Glinko, laureatami zostali:

- Irena Dmitruk, reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Orli. Pani Irena aktywnie uczestniczy we wszelkich akcjach organizowanych przez GOK, jak mówią o niej – jest serdeczna, podejmuje inicjatywę, organizuje akcje, spotkania, wystawy, daje przykład innym „Anioł orlański” bez którego nie obejdzie się żadna impreza, zebranie, warsztaty, spotkanie integracyjne i kulturalne.

- Sławomir Kobus, uczestnik WTZ W Dołubowie. PełnoAktywny wolontariusz, angażuje się w wolontariat akcyjny, pomaga w malowaniu ścian, tworzeniu rękodzieła, uczestniczy w zbieraniu karmy dla zwierząt m.in. w akcjach Człowieku podaj łapę wsparcie dla podopiecznych PSIEmiatycze i schroniska Ciapek.

- Andrzej Krasowski, Dekanalny Oddział Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS W Bielsku Podlaskim. Koordynuje 3 zbiórki żywności w roku, poszukuje wolontariuszy, organizuje ich pracę i pracuje razem z nimi, założyciel i administrator grupy Młodzi dla Filipa Łukaszuka, wymyśla i koordynuje akcje pomocowe.

Nagrody przyznano po raz drugi, a ich patronem jest Łukasz, młody chłopak z gminy Dziadkowice, który zmarł po długiej i ciężkiej walce z nowotworem. Łukasz gonił swoje marzenia, realizował pasję, zdał wzorowo maturę i dostał się na wymarzone studia – do Wojskowej Akademii Technicznej po ukończeniu której miał zostać oficerem Wojska Polskiego. Chciał wyjeżdżać na misje, angażować się w pomoc humanitarną i dzięki temu też pomagać innym. W 2012 roku zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. W jego walkę o życie zaangażowali się znajomi, rodzina i wiele, wiele osób, których nigdy wcześniej nie spotkał. W mediach społecznościowych jego walkę o marzenia obserwowało prawie 20 tys. ludzi, wszyscy z nadzieją, że będzie to walka zwycięska. 29 listopada 2017 roku, po 5 latach zmagań z chorobą, Łukasz odszedł. Organizatorzy gali za zgodą rodziny śp. Łukasza Glinko, jego imieniem nazwali nagrody przyznawane wolontariuszom.

Kilkoro wolontariuszy zostało wyróżnionych: Angelika Boruc - Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Siemiatyczach, Magdalena Iwaniuk - Klub Wolontariusza „W Jedną stronę” SP 5 Bielsk Podlaski, Ruszkiewicz Anna uczestnik WTZ W Dołubowie, Anna Niesteruk liderka wolontariatu MFT Wertep, Wiktoria Rakowska - Klub Wolontariusza „W Jedną stronę” SP 5 Bielsk Podlaski, Krystyna Szymańska - Stowarzyszenie „Nasza Tradycja”, Damian Zyrczuk-Żar- uczeń Szkoły Podstawowej z DJB w Orli.

Podczas gali wręczono też certyfikaty „Miejsc Dostępnych dla Wszystkich”, zwracano uwagę na dostępność różnorodnych miejsc i wydarzeń dla osób ze szczególnymi potrzebami, dla osób z niepełnosprawnościami, dla seniorów, czy kobiet w ciąży. Podkreślano, że liczy się zarówno dostosowanie przestrzeni do szczególnych potrzeb różnych osób, jak i życzliwość w ich traktowaniu.

Statuetki „Miejsc Dostępnych dla Wszystkich” otrzymali:

- Gminny Ośrodek Kultury w Orli uzasadniając, że jest to dobry przykład, że także w gminie wiejskiej można zadbać, aby wszyscy mieszkańcy mieli nieograniczony dostęp do kultury. Doceniono też przygotowanie kadry placówki do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, z seniorami, za otwartość i zainteresowanie potrzebami różnych grup mieszkańców.

- Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie nagrodzono za szczególną dbałość o to, aby z atrakcji Centrum mogły także skorzystać osoby poruszające się na wózku, w tym z odpowiednio zaprojektowanego symulatora pływania kajakiem. Uznano, że to dobry kierunek, aby turystyka kajakowa stała się także dostępna dla wszystkich.

- Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim została doceniona za to, że jej budynek jest nie tylko otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale także sensorycznymi, zwłaszcza osób niewidomych i słabowidzących. Placówka ma też szeroką i stale rozwijaną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Kandydatura ta została zgłoszona przez użytkowniczkę, która pochwaliła podejście pracowników Biblioteki: „Wykazują się oni dużą elastycznością i zrozumieniem dla trudnych zachowań osób z zaburzeniami. Wychodzą z inicjatywą i sercem na przeciw potrzebom osób niepełnosprawnych”.

- Wyróżniono: Pustelnię Sękalik; Samochodowo-Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny i Bielski Dom Kultury.

Gala była podsumowaniem projektu „Pełnoaktywni wolontariusze”. Odbyła się dyskusja pod hasłem „A co ja mogę”, którą prowadziły Jolanta Sobesiuk i Katarzyna Kamecka-Lach, wraz z zaproszonymi gośćmi.

W debacie wzięli udział zaproszeni eksperci, którzy dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi aktywności społecznej i działań wolontariackich, wśród gości gali byli: pani Agata Rychcik-Skibińska reprezentująca działające w Hajnówce, Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” oraz A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń, pomysłodawców i realizatorów Festiwalu Wertep, zajmująca się wolontariatem międzynarodowym z programu Erasmus +; pani Justyna Zalewska vice manager Regionu Białystok działająca w Szlachetnej Paczce; pani Karina Jaroszewicz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli, prowadząca zajęcia wielopokoleniowe, m.in. jedyną w Polsce grupę seniorów kodujących; ksiądz Sławomir Jarocewicz dyrektor Dekanalnego Ośrodka Pomocy ELEOS z Bielska Podlaskiego i pani Beata Małkińska pomysłodawczyni i założycielka grupy nieformalnej „Bielskie Babeczki szyją Maseczki”.

II Gala Wolontariatu została objęta patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.


ABol/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.