„Będzie na nas patrzył cały świat”. Podlaskie przygotowania do Expo 2020 w Dubaju
Region
Czw. 19.08.2021 11:51:39
19
sie 2021
sie 2021
Zajmuje niemal 46 metrów kw. powierzchni i jest największym dziełem prof. Leona Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. W środę, 18 sierpnia w fabryce firmy Unihouse S.A. w Bielsku Podlaskim zaprezentowano po raz pierwszy powstałą tam abstrakcję, która będzie zdobić Pawilon Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. W spotkaniu wziął udział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, autor dzieła oraz Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej i współpracy z uczelniami i Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Firmy Unibep S.A.
Skąd dzieło artysty związanego z Podlasie w Pawilonie Polskim? To właśnie podlaska wystawa pod nazwą Xylopolis będzie inaugurować obecność naszego kraju na Wystawie Światowej Expo w Dubaju. O genezie pomysłu na prezentację obrazu profesora podczas wystawy w Dubaju opowiedział marszałek Artur Kosicki.- To wielkie wyzwanie, będzie na nas patrzył cały świat. W kulminacyjnym dniu otwarcia wystawy będzie nas odwiedzać wielu kontrahentów, ludzi, którzy mają duże znaczenie jeśli chodzi o światową gospodarkę i rozwój regionów – mówił marszałek. - Chcieliśmy zaprezentować coś nadzwyczajnego, unikalnego, pokazać, że jesteśmy ambitni. Tak, by w efekcie zainteresować osoby odwiedzające pawilon naszym województwem, zaprosić do dalszego poznawania go. Stąd osoba nadzwyczajna, jedyna w swoim rodzaju – pan profesor Leon Tarasewicz.
Artysta przez ostatnie dwa tygodnie pracował nad abstrakcją o imponujących rozmiarach: 13,5 na 3,4 metra. Dzieło zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami.
- To jest część pawilonu i w takim wypadku, jak się projektuje do tego pracę, to z jednej strony powinna być ona samodzielna, a z drugiej wiadomo, że będzie tłem do innych obiektów i gablot, które tam są zaprojektowane - wyjaśniał Leon Tarasewicz.
- Zostało mi zrobienie syntezy czterech pór roku, lasu współgrającego w różny sposób z energią światła, aby mogło to funkcjonować jako część całej tej ekspozycji.
Niecodziennie dzieło, by powstać, wymagało obszernego miejsca. Zapewniła je w firma Unihouse z Bielska Podlaskiego. Niemal codziennie mistrz spędzał w hali przedsiębiorstwa kilka godzin, realizując swoją wizję. Za pomoc bielskiej firmie dziękował marszałek Kosicki.
- Bez was nigdy byśmy tego nie zrobili. Sięgnęliśmy po partnerów, który zna cały świat. Unihouse jest firmą znaną na zagranicznym rynku. I mimo tego, że nie musi się już promować, chce nadal promować województwo podlaskie – podkreślił marszałek.
Jan Mikołuszko, przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A., zaznaczył, że uczestnictwo naszego regionu w światowej wystawie Expo 2020 to szansa na zaprezentowanie się lokalnego biznesu.
- Chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie, że to wydarzenie ma miejsce u nas. To fantastyczna rzecz – mówił. Odnosząc się do zamysłu podlaskiej prezentacji Xylopolis, podkreślił, że Bielsk Podlaski to matecznik budownictwa drewnianego w Polsce. Zlokalizowane są tam największe w kraju firmy z branży, znajdujące się też w czołówce europejskiej.
O będących na ostatniej prostej przygotowaniach Polski do EXPO 2020 mówiła Marta Zielińska, koordynator ds. programu promocji regionalnej oraz współpracy z uczelniami. Zaznaczyła też, że to był najlepszy wybór, by to właśnie podlaska prezentacja inaugurowała funkcjonowanie Pawilonu Polskiego na wystawie światowej.
- Bardzo cieszy nas, że z tak wielką świadomością Podlaskie wzięło na swoje barki plany, co do tej prezentacji i, że w ramach tego programu znalazło się też dzieło, które jest za nami – mówiła. – Decyzja o tym, że Podlaskie rozpoczyna program obecności Polski na Expo, że inauguruje również program regionalny na Expo i wreszcie fakt, że Podlaskie będzie obecne przez ponad trzy tygodnie od rozpoczęcia wystawy do 24 października, z jednej strony jest zobowiązujące, ale mamy wielkie nadzieje, że rzeczywiście region przyjmie to i jako zobowiązanie, i jako nasze ogromne zaufanie.
Wielkie dzieło prof. Tarasewicza świat po raz pierwszy zobaczy za ponad 40 dni – 1 października podczas otwarcia Światowej Wystawy Expo Dubai 2020.
Wspólna prezentacja Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska pod hasłem Xylopolis będzie częścią Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Region zaprezentuje ją w trakcie Tygodnia Podlaskiego, 15-24 października 2021 r.
Celem podlaskiej prezentacji podczas Tygodnia Podlaskiego w Dubaju będzie promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Jej głównym akcentem będzie wystawa Xylopolis (czyli miasto z drewna). W przedsięwzięcie włączyło się wielu partnerów. Województwo i ministerstwo realizują je w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent, która była pomysłodawcą wykorzystania drewna jako głównego motywu wystawy.
Xylopolis to opowieść o mariażu natury z nowoczesną technologią. Historia głęboko osadzona w rzeczywistości podlaskiego regionu, w którym lasy są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki. Będzie prezentowana w Pawilonie Polskim jako pierwsza wystawa regionalna.
Wystawie towarzyszyć będą występy artystyczne znanej grupy Fair Play Crew ze specjalnym programem „Komedia zasilana naturą” oraz pokaz elektromobilnych rowerów przyszłości, przygotowany przez Adama Zdanowicza, twórcę największej w Polsce pracowni rowerów customowych. Odwiedzający Pawilon Polski w Tygodniu Podlaskim będą mieli okazję uczestniczyć również w rodzinnych warsztatach, prowadzonych przez studentów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki podlaskim uczelniom, region zaprezentuje przykłady nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak łaziki marsjańskie, które zamiast eksploatacji odległych planet mogą w przyszłości służyć zachowaniu pierwotnej natury. Zwiedzający nauczą się również budowania z naturalnych materiałów domków dla owadów, co przyczyni się do upowszechniania postaw proekologicznych.
Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
0 komentarze