Patronat medialny

W Ciechanowcu odtrąbili Adwent

01
gru 2024

Po raz kolejny Teodor Niemyjski z Ciechanowca zwyciężył w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich organizowanym przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Zdobył pierwsze miejsce wśród dorosłych grających na ligawkach, kategorii, która zapoczątkowała ten konkurs pół wieku temu. Historia organizacji konkursu ma 50 lat, bo pierwszy raz odbył się on w roku 1974.

Jednak przez te pół wieku zdarzały się lata, gdy konkurs nie doszedł do skutku. Było tak w czasie stanu wojennego, a potem w pandemii. W roku 2024 Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego zorganizowano po raz 43. Od piątku do niedzieli (29 listopada – 1 grudnia) Ciechanowiec rozbrzmiewał dźwiękami ligawek, trombitów, bazunów, rogów pasterskich i innych instrumentów pasterskich. W konkursie uczestniczyli instrumentaliści i śpiewacy niemal całej Polski od Podlasia i Mazowsza przez Kaszuby po Podhale czy okolice Poznania, a także goście z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Estonii, Finlandii, Norwegii.

Prezentacje konkursowe oceniało Jury w składzie:
dr Tomasz Czerwiński - etnograf, nauczyciel akademicki - członek Rady Muzeum działającej przy Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
dr Artur Gaweł – etnograf – z Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.
dr Ewelina Grygier - muzyk i etnomuzykolog - z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Klejzerowicz - Przewodniczący Jury - kowal, budowniczy ludowych instrumentów dętych - wieloletni uczestnik i laureat Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
dr Agata Kusto - etnomuzykolog, redaktor naczelna „Pisma Folkowego” - z Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
dr hab. prof. UW Ewa Anna Gruszczyńska-Ziółkowska – muzykolog - z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii ligawek w przesłuchaniach konkursowych uczestniczyło 68 osób, którzy oceniani byli w czterech kategoriach wiekowych.
Wśród najmłodszych do lat 10, jury przyznało dwa pierwsze miejsca. Zdobyli je: Maria Gałaguz z Wieski-Wsi i Kuba Muciński z Łochowa.
W grupie młodzieży do lat 17 zwyciężył Bartosz Tartaczuk z Konabrodu.
Wśród seniorów (powyżej 65 roku życia) przyznano tylko jedną nagrodę, drugie miejsce zdobył tu Piotr Bondarczuk z Wieski-Wsi.

W kolejnej kategorii konkursowej, gry na bazunie dorosłych, pierwszą nagrodę zdobyło trio: Paweł, Antonina i Jan Grubowie z Żukowa.
Antonina Gruba zwyciężyła także w grupie dzieci i młodzieży.

W grze na trombicie wśród dorosłych zwyciężył Tadeusz Rucki z Koniakowa, w kategorii młodszej - Dominika Tokarczyka z Jaworek.

W kategorii rogi pasterskie pierwsze nagrody przyznano Sylwelin Hege Sevilhaug ze szwedzkiego Lavik wśród dorosłych i Janowi Grubie z Żukowa wśród młodszych uczestników.

Kolejną kategorią były inne instrumenty pasterskie. Wśród osób grających na tych różnorodnych instrumentach najwyżej oceniono występ Milana Rooba z miejscowości Martin na Słowacji wśród dorosłych, w grupie dzieci i młodzież - duet z Sejn: Tomasz Lewkiewicz i Krystian Gaus.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w sobotę od godzin porannych do późnego wieczora. Wzięli nich udział soliści, duety, tria, kwartety, był też sekstet. Łącznie było to niemal 200 występów.

Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 1 grudnia. Ten dzień rozpoczął się Mszą Św. pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Eucharystia w oprawie muzycznej chóru parafialnego Cantata i instrumentalistów uczestniczących w konkursie była dziękczynieniem za kolejne muzyczne spotkanie. W ten też sposób rozpoczęto Adwent. Warto zaznaczyć, że konkurs nawiązuje do dawnej adwentowej tradycji gry na ligawkach symbolizujących trąby anielskie.

Po Mszy Św. w Muzeum Rolnictwa odbyło się podsumowanie konkursu połączone z koncertami zaproszonych gości i występami laureatów.

Głównym organizatorem 43. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego jest Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.