Patronat medialny

Po raz trzeci w Drohiczynie obył się Kongres Kultury Chrześcijańskiej

10
maj 2025

„Tysiącletnia Pielgrzymka Nadziei” - motto odwołujące się do Tysiąclecia Królestwa Polskiego, obchodzonego w Polsce w roku 2025, przyświeca tegorocznym Dniom Kultury Chrześcijańskiej w diecezji drohiczyńskiej. W ramach tych obchodów w Drohiczynie po raz trzeci odbył się Kongres Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego.

Kongres otworzył JE biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Podzielił się refleksją dotyczącą wyboru papieża, a po wysłuchaniu prelekcji dziękował za organizację kongresu i udział zarówno ze strony wykładowców, jak i słuchaczy.  Licznie zgromadzona młodzież, dorośli i seniorzy w piątek, 9 maja spotkali się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, by wsłuchać się w specjalnie na tę okoliczność przygotowane prelekcje, które wygłosili zaproszeni goście.

O koronacji Bolesława Chrobrego w roku 1025 roku i jej znaczeniu dla historii Polski mówił prof. Wojciech Polak. Mówiąc o Bolesławie Chrobrym wskazywał, że nie tylko jako pierwszy władca Polan sięgnął on po koronę, ale też uczynił nasze państwo europejskim mocarstwem, z którym inni musieli się liczyć. Przy tej okazji można było nabyć książkę autorstwa prof. Wojciecha Polaka „Pierwsze królestwo”.

Dr Robert Derewenda w swoją prelekcję poświecił roli Kościoła w drodze Polski do wolności po II Wojnie Światowej. Przedstawiając naszą drogę do prawdziwej wolności mówił o wielkich postaciach Kościoła tamtego czasu, o przebiegłości władz komunistycznych i Polakach, którzy w najtrudniejszych czasach w Kościele znajdowali pociechę i siłę. Dr Derewenda opowiedział też o wyjątkowej postaci, jaką był w historii Polski i Kościoła, twórca ruchu oazowego Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.

Ks. prał. dr Zbigniew Rostkowski przedstawił studium historyczno-teologiczne wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej „Synu oto Matka Twoja”. Podzielił się osobistym świadectwem dotyczącym zarówno opieki Matki Bożej, jak i historią wyjątkowego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który to obraz towarzyszył prelegentowi.
Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach których odbył się kongres organizowane są przez stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury. W spotkaniu w Drohiczynie uczestniczyli członkowie stowarzyszenia na czele z prezesem Aliną Simanowicz. Kongres prowadził Marcin Celiński.

Dopełnieniem spotkania była wystawa starych oleodruków „Maryja niejedno ma oblicze” przygotowana przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
W niedzielę, 11 maja w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w drohiczyńskiej katedrze o godz. 15.00 sprawowana będzie Msza Św. w intencji środowisk kultury diecezji drohiczyńskiej. Następnie odbędzie się koncert „Maryja Matka Nadziei” w wykonaniu ZPiT „Sokołowianie” wraz z poezją w interpretacji Jerzego Zelnika.

Trwające w diecezji drohiczyńskiej Dni Kultury Chrześcijańskiej, objęte są patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.