Zdrowie i uroda

Szałwia muszkatołowa

Siemiatycze Czw. 29.06.2023 16:35:05
29
cze 2023

Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) to dosyć ciekawa roślina, którą można spotkać w naszych ogrodach. Pochodzi z Europy Południowej oraz Afryki Północnej i Azji Środkowej. Osiąga wysokość do 1 metra, łodyga kwadratowa w przekroju, liście zielone i duże, w kątach liści wyrastają atrakcyjne kwiaty.

Jest to roślina aromatyczna o zapachu gałki muszkatołowej. Zapach ten w słoneczny, upalny dzień może być wyczuwalny już z kilku metrów. Należy do bylin krótkowiecznych ale sama się wysiewa i nie ma praktycznie problemu, że wyginie. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia i są bardzo atrakcyjne dla pszczół. Ceniona ze względu na duże walory dekoracyjne ale też możliwość praktycznego zastosowania.

Jej liście mogą być spożywane na surowo lub gotowane, kwiaty na surowo. Kwiaty mają aromatyczny smak i świetnie urozmaicają różnego rodzaju sałatki. Liście stosowane są głównie do aromatyzowania potraw gotowanych podobnie jak szałwii lekarskiej. Młode liście szałwii można zanurzyć w cieście z mąki, jaj i mleka następnie smażyć na maśle i podawać jako przystawkę.

W medycynie ludowej używana głównie w leczeniu ran, chorób oddechowych i problemów menstruacyjnych. Stosuje się ją podobnie jak szałwię lekarską.
Olejek otrzymywany z szałwii wykorzystuje się do produkcji mydeł i perfum. Susz z tej rośliny to także przyprawa, która nadaje daniom niepowtarzalnego smaku. Można jej używać do mięs, sosów czy zup.Na podst. Krzysztof Kuźniewski / ogrodwgumowie.pl; Michael Wink, Ben-Erik van Wyk / Rośliny Lecznicze świata. Ilustrowany przewodnik
Zdjęcia i opracowanie: ABol
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
ogrodniczka Czw. 29.06.2023 14:47:13

piękna roślina!