Wieści Podlaskie

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce

Siemiatycze Pt. 17.02.2023 12:07:11
17
lut 2023

Wystawa plenerowa poświęcona bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce dotarła do Bielska Podlaskiego. Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r. księdza oraz pomysł utworzenia muzeum w Okopach poświęconego pamięci tego legendarnego kapelana „Solidarności”. Prace można oglądać na dziedzińcu przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim do 15 marca br. W otwarciu wystawy wziął udział w czwartek, 16 lutego Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko był niezłomnym kapelanem, który stał się symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Mam nadzieję, że wystawa, którą dzisiaj otwieramy, przybliży oglądającym postać tego bohatera – mówił otwierając ekspozycję Henryk Zalewski, dyrektor Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Jak podkreślił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, wystawa ma służyć pilotowaniu ogromnego projektu powstania muzeum w Okopach, które będzie ósmym oddziałem prowadzonej przez niego instytucji.

– Wystawa nie pozwala zapomnieć o księdzu Popiełuszce, o wartościach, które propagował. Przesłanie, które głosił, było bliskie nam wszystkim, bez względu na wyznanie – dodał Waldemar Wilczewski.

Muzeum upamiętniające tragicznie zmarłego duchownego będzie zlokalizowane w jego rodzinnej wsi. Obiekt powstanie dzięki inicjatywie samorządu województwa oraz Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. O idei powstania placówki napisał w liście odczytanym przez Marka Malinowskiego, marszałek Artur Kosicki:

- "Prace związane z utworzeniem w Okopach Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko trwają od trzech lat. Zarząd województwa przykłada ogromną wagę do tej inicjatywy. Cieszę się, że jesteśmy już coraz bliżej, wyznaczonego na 2025 rok, terminu jej realizacji” – pisał w liście marszałek.

Na wielkoformatowych planszach ukazane są reprodukcje archiwalnych zdjęć, na których znajdują się wizerunki księdza Jerzego Popiełuszki. Oglądający mogą zobaczyć różne etapy z życia legendarnego kapelana.

Jak zaznaczyła kurator dr Ewa Rogalewska, wystawa nie mogłaby powstać, gdyby nie zdjęcia i artefakty przekazane przez osoby związane z ks. Jerzym.

Na otwarcie wystawy przyszli także mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Jedna z oglądających ekspozycję - pani Wiesława, mówiła, jak bardzo ważna jest pamięć o postaci księdza Popiełuszki, a zdjęcia i opisy przybliżą jego sylwetkę młodemu pokoleniu.

Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego skierował swoje słowa do młodzieży:

– Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest bohaterem naszych czasów, czasów, których Wy młodzi nie pamiętacie. Takie spotkania jak dzisiaj są dla Was wspaniałą lekcją historii, dzięki której zapoznacie się z postacią księdza Jerzego Popiełuszki – powiedział.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. bratanek księdza i prezes fundacji „Dobro” Marek Popiełuszko, brat bł. ks. Jerzego i wiceprezes Fundacji „Dobro” Józef Popiełuszko, ks. prał. por. Zbigniew Karolak, proboszcz parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, ks. kan. Zbigniew Domirski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim oraz przedstawiciel biura projektowego odpowiedzialnego za projekt Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach - Nizio Design International, Tomasz Nowakowski.

--------
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.


Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Krzysztof Duszyński / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook