Wieści Podlaskie

W podziękowaniu za rozwój i promocję podlaskiej kultury

Siemiatycze Pon. 04.12.2023 13:55:46
04
gru 2023

To muzyczny ukłon samorządu województwa podlaskiego oraz Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) w stronę dyrektorów regionalnych instytucji kultury oraz ich pracowników. Koncert „WyTwórcy kultury”, którego gwiazdą był zespół LemOn, odbył się w sobotę, 2 grudnia, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zebranych gości przywitał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

– Jest to wydarzenie, którego celem jest uhonorowanie i podziękowanie wszystkim tym, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do rozwoju i promocji naszej podlaskiej kultury. Kultury, która z jednej strony jest bardzo bogata i różnorodna, a z drugiej oparta na tradycyjnych wartościach. Szanowni państwo, to wy przyczyniacie się do tego, że tworzą ją mieszkańcy naszego całego regionu – powiedział.

Jak podkreślił marszałek, obecny samorząd województwa wspiera kulturę. Tylko w tym roku przeznaczono na ten cel 140 mln zł, a za rok budżet ma wzrosnąć do 220 mln zł. Dla porównania, w roku 2017 było to 60 mln zł.

– I to jest dobry moment, aby uświadomić waszą, drodzy państwo, rolę. Bo czym byłyby te pieniądze bez wytwórców kultury, czyli ludzi takich jak wy. Za właściwe ich wykorzystywanie wam serdecznie dziękuję – powiedział Artur Kosicki.

Marszałek wręczył Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego osobom i formacji, które wybitnie przyczyniły się do kulturalnego rozwoju i promocji regionu. Otrzymali je: grafik, rysownik, malarz Władysław Pietruk, przedstawiciele męskiego zespołu „Kuranty” z Bielska Podlaskiego – dyrygent Alina Niegierewicz i jego członek Andrzej Niegierewicz oraz Zespół Tańca Ludowego „Przepiórka”.

Podczas spotkania uhonorowano także instytucje kultury wyróżnione przez marszałka i PIK m.in. za wieloletnią współpracę. O ich zasługach mówiła dyrektor tej instytucji Wiktoria Wnorowska.

– Chciałabym serdecznie podziękować za trud i zaangażowanie, które wkładacie na co dzień. Za wieloletnią i wielowątkową naszą przygodę. Za współpracę z Podlaskim Instytutem Kultury. Dziękuję, że realizujecie w swoich miejscowościach piękne projekty, za to, że w swoich małych ojczyznach robicie wyjątkowe rzeczy. To jest wasz dzień – zaznaczyła.

Wyróżnione zostały: Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu, Siemiatycki Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu, Hajnowski Dom Kultury, Bielski Dom Kultury, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Port Kultury w Tykocinie, Augustowskie Placówki Kultury, Sokólski Ośrodek Kultury, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Miejski Dom Kultury w Szczuczynie, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Sokołach, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie, Suwalski Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie.

– Zostaliśmy bardzo mocno docenieni. To jest wyjątkowe wydarzenie dla nas i naszych instytucji. To bardzo ważne, w jaki sposób zarząd województwa na czele z panem marszałkiem docenia i czuje kulturę – powiedziała w imieniu nagrodzonych dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury Barbara Sadowska.

Rafał Siwek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, zadedykował nagrodę pracownikom wszystkich placówek prowadzonych przez MGOK w gminie Drohiczyn.

- To wyróżnienie i podziękowanie, które odebrałem z rąk marszałka Artura Kosickiego dedykuje wszystkim pracownikom MGOK Drohiczyn, Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, Nadbużańskiego Ośrodka Promocji Produktu Lokalnego Zagubek, Ośrodka Edukacji Ekologicznej Puszczyk, Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej, Wystawy Starych Motocykli.

Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół LemOn. Zgromadzona w operze licznie publiczność mogła usłyszeć największe przeboje tej uznanej formacji, a jej lider – Igor Herbut – podziękował za zaproszenie. - Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być częścią tej wspaniałej inicjatywy - dodał.

W sobotnim koncercie uczestniczyli także m.in. przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski, radni wojewódzcy: Sławomir Nazaruk i Grzegorz Kapica, wicewojewoda Bogusława Szczerbińska, dyrektorzy i pracownicy departamentów urzędu marszałkowskiego oraz podlaskich instytucji kultury, licznie zgromadzeni sympatycy szeroko pojętej kultury.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook