Wieści Podlaskie

Święty Ogień z Jerozolimy dotarł do stolicy Podlaskiego

Siemiatycze Niedz. 16.04.2023 19:34:50
16
kwi 2023

Już po raz czwarty, Święty Ogień z Jerozolimy - ważny dla wyznawców prawosławia symbol został sprowadzony do Polski przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Podlaskiego i organizacyjnym Kancelarii Prezydenta RP.

W delegacji do Jerozolimy wzięli udział: Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego oraz radny wojewódzki Sławomir Nazaruk, którzy wraz z biskupem supraskim Andrzejem przekazali go w prawosławną Wielką Sobotę (15 kwietnia) Najprzewielebniejszemu Abp. Jakubowi, ordynariuszowi diecezji białostocko-gdańskiej.

Cud Świętego Ognia liczy sobie ponad 1500 lat. Płomień pojawia się samoistnie na Grobie Pańskim. Następnie jest rozwożony po świecie. W tym roku Święty Ogień zstąpił o 13.55 naszego czasu. Następnie polska delegacja przetransportowała go do kraju. To ogromne logistyczne przedsięwzięcie inicjowane przez Stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia. Wspierają je wierni Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a od kilku lat także Województwo Podlaskie, co podkreślał Abp Jakub:

- Jak co roku od wielu już lat dotarł do nas Święty Ogień (...). Przywiezienie ognia związane jest z koniecznością szybkiego transportu. Możliwe jest dostarczenie go tylko samolotem. Od wielu lat znajdowali się ludzie, którzy finansowali transport lotniczy. Od trzech lat wspiera nas również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Dlatego (...) chcę wyrazić wdzięczność panu marszałkowi Arturowi Kosickiemu, który był szczególnie zaangażowany w to, żeby Województwo znalazło środki finansowane na to przedsięwzięcie. I od trzech lat zarząd województwa pozytywnie rozpatruje wniosek na to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Myślę, że wszyscy wyrażamy za to wdzięczność – mówił do wiernych zgromadzonych na Jutrzni Paschalnej w Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.

Święty Ogień jest sprowadzany do Polski od 2010 r. W tym roku prawosławnej delegacji, która odleciała z Warszawy do Jerozolimy w piątek 14 kwietnia, przewodniczył biskup supraski Andrzej. Podczas pobytu w Izraelu delegacja m.in. wzięła udział w jutrzni Wielkiej Soboty w bazylice Grobu Pańskiego. Stamtąd święty płomień trafił do Polski.

- To dla Zarządu Województwa Podlaskiego zaszczyt, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć sprowadzenie Świętego Ognia do Polski i naszego regionu – mówił członek zarządu Marek Malinowski. – Wiemy, jak wielkie ma to znaczenie dla wiernych Kościoła Prawosławnego, których tak wielu zamieszkuje Podlaskie. Życzymy im wszystkim błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Do życzeń przyłączył się radny Sławomir Nazaruk, który uczestniczył już po raz drugi w podróży do Jerozolimy. Wraz z marszałkiem Arturem Kosickim wziął udział w ubiegłorocznej delegacji do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Przedstawiciele prawosławnych parafii, m.in. z diecezji białostocko-gdańskiej, przybyli licznie do białostockiego soboru, by w specjalnie przygotowanych lampionach zabrać Święty Ogień, a następnie zawieźć go wiernym, by był z nimi obecny w czasie nabożeństw paschalnych.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: fot.: Kamil Timoszuk / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.