Wieści Podlaskie

Rynek w Mielniku zyskał nowy blask

Siemiatycze Pon. 28.08.2023 09:57:55
28
sie 2023

W centralnym miejscu stanęła fontanna, powstały strefy relaksu, zadbano o elementy małej architektury i partie zielone, nawierzchnię z kolei – utwardzono. Centrum Mielnika przeszło gruntowną modernizację. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce w sobotę, 26 sierpnia. Uczestniczył w nim wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz. Obecny był również wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, lokalnych samorządowców reprezentował starosta siemiatycki Marek Bobel.

Projekt zakładał przywrócenie placowi jego dawnej funkcji rynku – miejsca lokalnych zgromadzeń i imprez o charakterze społecznym, kulturalnym czy handlowym.

– To jest serce tej miejscowości i cieszę się, że przywrócono jego dawny blask. Zyskają na tym zarówno mieszkańcy, jaki licznie odwiedzający turyści – powiedział Sebastian Łukaszewicz.

Wicemarszałek podkreślił także, jak ważna dla utrzymania atrakcyjności miejsca jest infrastruktura dojazdowa. Przekazał on wójtowi gminy Marcinowi Urbańskiemu symboliczny czek na 400 tys. zł na remont drogi wojewódzkiej nr 658 na odcinku Olchowicze – Homoty. To drugi etap remontu tej trasy.

– Poprawa warunków drogowych to nie tylko kwestia bezpieczeństwa i wygody, ale także zwiększenie możliwości i potencjału miejscowości, do których prowadzą – zaznaczył.

Prace rewitalizacyjne mielnickiego rynku trwały niemal rok. Teren zdecydowanie zyskał na atrakcyjności.

–Zrewitalizowaliśmy budynek po starej, XVIII-wiecznej karczmie królewskiej, w centrum parku powstał park spotkań z fontanną i strefami relaksu dla każdego – hamakami, leżakami, a nawet kołami chomikowymi – wyliczał wójt Marcin Urbański.

W trakcie remontu archeolodzy odkryli wiele pamiątek przeszłości. Były to m.in. dawne monety z XVI i XVII w. czy figurka Wikingów z około XII - XIII wieku.

– To bardzo ciekawe znaleziska i postanowiliśmy podzielić się nimi z mieszkańcami i turystami, eksponując je właśnie w rynku. Uznaliśmy, że doskonałym miejscem na to będą piwnice znajdującej się tu przed wiekami karczmy – stwierdził włodarz gminy.

Koszt rewitalizacji mielnickiego rynku to 4,5 mln zł, samorząd otrzymał na ten cel 4 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Za tę kwotę wyremontowano także okalającą rynek ulicę Kościuszki.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Paweł Krukowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
siemiatyczanin Pon. 28.08.2023 14:14:53

Może pani redaktor przetłumaczyć na polski, co to są "partie zielone"?