Wieści Podlaskie

Ponad 40 mln dla podlaskich gmin na produkcję zielonej energii

Siemiatycze Czw. 29.07.2021 17:35:33
29
lip 2021

Dzięki zwiększonemu budżetowi konkursu, dotacje na oze trafią do mieszkańców aż 35 podlaskich gmin, w tym do miasta Białystok, Siemiatycze, gminy Ciechanowiec, gminy Dziadkowice, gminy Nurzec Stacja, miasta i gminy Bielsk Podlaski.

Dodatkowe pieniądze są wynikiem przesunięcia pieniędzy z budżetów innych konkursów kończącego się już programu regionalnego. Decyzję o przyznaniu unijnych pieniędzy marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki argumentował koniecznością wspierania inwestycji, które chronią środowisko.

- Wchodzimy w nową perspektywę unijną, tak zwanego Zielonego Ładu, a co za tym idzie, będziemy musieli spełnić coraz więcej różnego rodzaju wskaźników dotyczących ochrony środowiska. To wymaga konkretnych działań dostosowujących nie tylko naszą gospodarkę, ale i codzienne życie do nowych standardów unijnych – zaznaczył marszałek. – Tym bardziej dbamy więc o to, aby wsparcie otrzymały wszystkie pozytywnie ocenione projekty podlaskich samorządów. Cieszę się, że z dotacji skorzystają także mieszkańcy Białegostoku, do których trafi prawie 1,4 mln zł – dodał.

W naborze można było uzyskać dotacje z funduszy europejskich na budowę oraz montaż jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystujących energię słoneczną na domach mieszkańców podlaskich gmin. Mogły to być ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Łączna wartość wszystkich dotychczas wspartych projektów to ponad 150 mln zł, z czego wartość dofinansowania wynosi ponad 100 mln zł. Z tych pieniędzy korzystają już mieszkańcy ponad 80 gmin.
Podczas środowego posiedzenia zarządu przyznano wsparcie również projektom, zgłoszonym w ramach konkursu Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska. One także dotyczyły montażu instalacji OZE na dachach domów mieszkańców gmin z regionu. Powstaną 142 takie instalacje w czterech gminach: Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Czarna Białostocka i Knyszyn. W sumie otrzymają one na ten cel 2,2 mln zł.

- W tych czterech gminach, dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń, poprawi się znacznie jakość powietrza. Obniżą się również koszty utrzymania gospodarstw domowych. To wymierne korzyści, które na pewno odczują mieszkańcy – dodał marszałek Artur Kosicki.

Teraz jeszcze więcej mieszkańców województwa podlaskiego zamontuje instalacje fotowoltaiczne i solarne i będzie korzystać z energii odnawialnej. Niektóre samorządy, jak np. miasto Siemiatycze po raz pierwszy będą mogły przekazać tego typu dotacje mieszkańcom.

Kolejne decyzje zarządu województwa to dobre wieści dla mieszkańców gminy Ciechanowiec, która zdecydowała się na zmianę oświetlenia. Gmina wykona 17 punktów świetlnych, a zmodernizuje 302. Wszystkie będą w technologii LED. Koszt inwestycji wyniesie 612 tys. zł, a dofinansowanie sięgnie 300 tys. zł. To projekt składany w ramach Stowarzyszenia LGD „Brama na Podlasie”.

- Wymiana oświetlenia na nowe, energooszczędne przyniesie wiele korzyści mieszkańcom. Poprawi się bezpieczeństwo na ulicach, spadnie też zużycie energii elektrycznej, co da wymierne korzyści ekonomiczne. LED-owe źródła światła korzystnie wpływają na środowisko poprzez zmniejszenie zużycia energii oraz obniżenie emisji dwutlenku węgla - zauważył marszałek Artur Kosicki.Przyznane dotacje pochodzą z funduszy europejskich.

https://www.facebook.com/wojpodlaskie/posts/4201569129920301
https://twitter.com/wojpodlaskie/status/1420305782374084610Źródło: UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook