Wieści Podlaskie

Ponad 200 mln zł od rządu na inwestycje drogowe w Podlaskim

Siemiatycze Wt. 07.02.2023 17:30:04
07
lut 2023

Rozpoczną się budowy i przebudowy ponad 60 dróg powiatowych i ponad 100 gminnych. Środki na ten cel zagwarantuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD). W sumie zostanie zbudowanych lub wyremontowanych blisko 300 km lokalnych tras. We wtorek, 7 lutego marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki uczestniczył w konferencji prasowej w tej sprawie zorganizowanej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim (PUW).

Kolejne listy przedsięwzięć dotowanych przez RFRD zostały zatwierdzone przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pieniądze z tej edycji programu przeznaczono na nowe inwestycje, które będą rozpoczynane w 2023 roku.

Marszałek Artur Kosicki, wymieniając poszczególne strategiczne dla regionu inwestycje drogowe m.in. budowę obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich, czy budowę drogi S8 z Białegostoku do Raczek podkreślał, że pieniędzy na tego typu przedsięwzięcia jest coraz więcej.

-Widzimy, że tych środków jest bardzo dużo. Jeżeli do tego jeszcze dodamy środki w ramach nowego programu dla Polski Wschodniej i też programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego, kwota robi się bardzo imponująca. W samych programach unijnych podlaskie może uzyskać na budowę dróg wojewódzkich prawie miliard złotych – mówił marszałek.

Jak podkreślał, „Nie ma lepszych czy gorszych, w tym funduszu praktycznie wszyscy dostali dofinansowanie. Tu nie decydowały barwy polityczne. Wszyscy są równi wobec przepisów, wobec działań, które chcą realizować dla swoich lokalnych społeczności”.

Gminy i powiaty województwa podlaskiego kolejny raz zostaną zasilone z funduszu bardzo dużą kwotą. Rozbudowana zostanie m.in. droga powiatowa na odcinku od ul. Mickiewicza w Mońkach do miejscowości Ciesze, przeprowadzony będzie remont drogi powiatowej Mielnik – Wajków. Rozbudowana zostanie także ulica Armii Krajowej w Hajnówce. To kilka przykładów inwestycji, które samorządy będą mogły zrealizować jeszcze w tym roku dzięki funduszowi.

- Cieszę się, że nasze samorządy będą mogły, albo kontynuować, albo rozpoczynać 164 inwestycje, z tego 103 gminne i 61 powiatowe. To daje określone efekty, w postaci tego, że stan naszych dróg się polepsza – mówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. Jak zaznaczał, inwestycje przyczynią się nie tylko do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale również będą skutkować rozwojem społeczno-gospodarczym regionu.

- To są historyczne czasy, bo czekaliśmy na to wiele lat. To dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości (PiS), rządowi Mateusza Morawieckiego gminy, powiaty, województwo otrzymują z różnych programów środki niespotykane w dotychczasowej 30-letniej historii polskiej samorządności, to są środki wielokrotnie większe niż dotychczas – zaznaczał senator Jacek Bogucki.

Samorządy korzystają z funduszu od 2019 roku. Dotacje pozwoliły na realizację wielu przedsięwzięć – to tysiące przebudowanych kilometrów lokalnych dróg.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) to kompleksowe wsparcie dla samorządów przy budowie i modernizacji dróg. Przyznana pomoc jest szczególnie ważna dla mniej zamożnych samorządów w rozwoju ich infrastruktury transportowej i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wsparcie stanowi uzupełnienie inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych.

W spotkaniu wzięli udział także: wicewojewoda Tomasz Madras, starosta białostocki Jan Perkowski, starosta siemiatycki Marek Bobel, wójt gminy Turośń Kościelna oraz przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Grzegorz Jakuć.

Lista wszystkich inwestycji, które otrzymały wsparcie znajduje się na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: fot.: Mateusz Duchnowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook