Wieści Podlaskie

Ponad 1,6 mln zł dla wsi z województwa podlaskiego

Siemiatycze Wt. 09.05.2023 10:16:05
09
maj 2023

Remonty pomieszczeń, zagospodarowanie terenów zielonych czy inwestycje w odnawialne źródła energii – m.in. na takie potrzeby zostały przyznane pieniądze pochodzące z budżetu województwa w ramach szóstej edycji „Programu odnowy wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś”. W poniedziałek, 8 maja, wicemarszałkowie: Marek Olbryś, Sebastian Łukaszewicz, członek zarządu Marek Malinowski oraz samorządowcy z 65 gmin podpisali umowy w tej sprawie.

Celem programu jest zintegrowanie i aktywizacja społeczności lokalnych. Dzięki dotacjom powstaną miejsca do rekreacji, centra aktywności czy kluby kultury. – Przekazane pieniądze z pewnością pomogą lokalnym społecznościom. Mieszkańcy podlaskich wsi, którzy są bardzo aktywni, dzięki tym dotacjom będą mogli jeszcze prężniej rozwijać swoje społeczności – powiedział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Program „Kreatywna wieś” skierowany jest do samorządów województwa podlaskiego. Dotacje dostały gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Maksymalna kwota dofinansowania to 30 tys. zł. – Program ten jest bardzo ważny, bo powstałe w jego ramach inwestycje przekładają się na poprawę życia naszych małych ojczyzn – zaznaczył wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak mówił członek zarządu Marek Malinowski, zainteresowanie inicjatywą było bardzo duże. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 79 wniosków na łączną kwotę niemal 2 mln zł. – Dzięki tym środkom powstaną różnego rodzaju inwestycje czy działania najważniejsze i najbardziej potrzebne dla lokalnych społeczności – podkreślił Marek Malinowski.

Jednym z beneficjentów programu jest gmina Dąbrowa Białostocka. Dzięki przekazanym przez samorząd województwa pieniądzom w kwocie 20 tys. zł wybuduje centrum aktywności lokalnej. – W planach jest stworzenie takiej przestrzeni, aby wszyscy mieszkańcy mogli tam się spotykać i spędzać razem czas. Powstanie wiata rekreacyjna ze stołami i ławkami. W planach jest też m.in. zagospodarowanie terenu z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy – powiedział Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Jedną z 65 dofinansowanych inicjatyw jest modernizacja świetlicy wiejskiej i budynku remizy OSP w Radulach. Na ten cel gmina Tykocin otrzymała 30 tys. zł. Jak mówił Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina, z tej inwestycji skorzystają nie tylko strażacy OSP, ale także lokalne koło gospodyń wiejskich i mieszkańcy.

Z rekordowej puli środków skorzysta także gmina Siemiatycze. W miejscowości Zalesie powstanie mała architektura. Na ten cel gmina otrzymała 30 tys. zł. – We wsiach, gdzie nie ma świetlic, budujemy wiaty. Jedna z nich powstanie w miejscowości Zalesie. Będzie miała pow. 100 m kw., a także doprowadzony prąd. Dzięki temu mieszkańcy mają swoje miejsca spotkań, m.in. do organizacji imprez okolicznościowych – poinformował Edward Krasowski, wójt gminy Siemiatycze.

Z kolei gmina Jedwabne zakupi lampy solarne, które zostaną zamontowane w miejscowości Brzostowo. Burmistrz gminy Adam Niebrzydowski zaznaczył, że ekologiczne rozwiązania są bardzo ważne, szczególnie że miejscowość ta znajduje się w otulinie Parku Biebrzańskiego.

W minionych pięciu edycjach programu do wsi w województwie podlaskim trafiło ponad 3,5 mln zł na 248 projektów. W aktualnym rozdaniu środków, fundusze trafią m.in. do 7 gmin w powiecie siemiatyckim:
- Gmina Drohiczyn - modernizacja świetlicy wiejskiej w Smarklicach; przyznana kwota 9 617 zł
- Gmina Dziadkowice - zakup i montaż klimatyzacji w świetlicy w Hornowie; 7 749 zł
- Gmina Grodzisk - remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Grodzisk; 14 120 zł
- Gmina Mielnik - modernizacja świetlicy wiejskiej w Moszczonie Królewskiej ; 29 370 zł
- Gmina Milejczyce - montaż paneli fotowoltaicznych na świetlicy wiejskiej w Milejczycach; 30 000 zł
- Gmina Perlejewo - modernizacja pokrycia dachowego na budynku użyteczności publicznej w miejscowości Leszczka Duża; 30 000 zł
- Gmina Siemiatycze - budowa małej architektury w miejscowości Zalesie; 30 000 zł.

W załączeniu pełna lista dotacji 6. edycji „Programu odnowa wsi województwa podlaskiego – Kreatywna wieś”.

LISTA


Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Paweł Krukowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook