Wieści Podlaskie

Podlaskie: wojewódzkie obchody Dnia Sołtysa

Siemiatycze Czw. 14.03.2024 08:09:12
14
mar 2024

Rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu konkursu na najlepszą inicjatywę sołecką, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone i show „Grupy MoCarta” – w środę, 13 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku obchodzono święto liderów wiejskich społeczności. W uroczystości zorganizowanej przez Samorząd Województwa Podlaskiego uczestniczyli m.in. wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Tradycyjnie, podczas uroczystości ogłaszani są zwycięzcy wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. W tym roku pierwsze miejsce przyznano miejscowościom Narew-Osiedle, Narew-Gnilica i Narew-Piaski (gm. Narew) za „Modernizację Przystani Kajakowej nad rzeką Narew”.

Zwycięzcom, a także wszystkim sołtyskom i sołtysom zgromadzonym na widowni Dużej Sceny OiFP podziękowania za uczestnictwo w konkursie przekazał wicemarszałek Olbryś. – Za pośrednictwem tego wydarzenia, chcemy uhonorować was za to, co robicie dla polskiej i podlaskiej wsi. Nikt tak jak wy nie zna potrzeb swoich sołectw i ich mieszkańców. Dziękujemy i jako samorząd będziemy was wspierać. Zawsze możecie na nas liczyć – podkreślił wicemarszałek.

Głos zabrał również poseł RP Jacek Sasin, który złożył podziękowania podlaskim liderom społeczności wiejskich. – Dziękuję zgromadzonym tu bohaterom dzisiejszego wydarzenia. To wy, sołtysi i sołtyski jesteście ambasadorami swoich społeczności, serdecznie wam gratuluję i życzę dalszych sukcesów w rozwoju na rzecz podlaskich wsi – dodał poseł.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęły: Karakule za „Karakule – Razem nam lepiej” ex aequo z miejscowością Trypucie (gm. Turośń Kościelna) za „Zagospodarowanie działki na cele rekreacyjne”. Natomiast trzecie lokata przypadła ex aequo miejscowościom Żelechy (gm. Piątnica) za „Wyposażenie budynku remizy” i Orzechowicze (gm. Bielsk Podlaski) za projekt „Podniesienie standardów jakości życia mieszkańców”.

W tym roku w ramach konkursu wyróżniono też siedem sołectw. Trafiły one do: Jasionówki (gm. Dąbrowa Białostocka), Pięciowłóków (gm. Dąbrowa Białostocka), Łosinki (gm. Narew), Biebrzy (gm. Rajgród), Rudy (gm. Krypno), Kossaków-Falek (gm. Rutki) i Nowego Garbowa (gm. Kobylin-Borzymy).

Podlaska gala odbyła się dwa dni po obchodzonym w Polsce Dniu Sołtysa, który oficjalnie przypada 11 marca. Wydarzenie poprowadził Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego wraz z prowadzącą Urszulą Sokołowską.

Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” organizowany jest przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jego celem jest aktywizacja społeczności wiejskich oraz promocja dobrych praktyk na terenach wiejskich realizowanych właśnie dzięki funduszowi sołeckiemu.

W Podlaskiem jest 3,3 tys. sołectw, a w całym kraju około 40 tys. Na ich czele stoją i mężczyźni, i kobiety, które coraz chętniej pełnią tę funkcję.

Obowiązki sołtysów to zazwyczaj m.in. pobieranie niektórych podatków, zwoływanie zebrań sołeckich i wykonywanie uchwał rady gminy. Są liderami w swoich społecznościach i mają realny wpływ na aktywizowanie mieszkańców do działania i skłanianie ich, aby decydowali w sprawach dla nich najważniejszych.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: samorządowcy wszystkich szczebli, liderzy społeczności wiejskich oraz przedstawiciele instytucji wspierających obszary wiejskie.


Źródło: www.podlaskie.eu
Foto: Paweł Krukowski/UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook