Wieści Podlaskie

Podlaskie kapliczki odzyskają dawny blask

Siemiatycze Pt. 21.07.2023 15:19:02
21
lip 2023

Podpisano umowy na remonty podlaskich kapliczek. 16 obiektów o szczególnym znaczeniu lokalnym, kulturowym i historycznym zostanie zadbanych dzięki dotacji w łącznej kwocie 100 tys. zł. Umowy w tej sprawie podpisał w czwartek, 20 lipca, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki z przedstawicielami podlaskich organizacji pozarządowych.

O wsparcie można było ubiegać się w ramach otwartego konkursu ofert pn. „Kapliczki Podlaskie 2023 – ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest ratowanie małej architektury sakralnej niewpisanej do rejestru zabytków.

– Jak sama nazwa konkursu mówi, chcielibyśmy zadbać o obiekty istotne z punktu widzenia naszej kultury i dziedzictwa. Cieszę się, że zgłaszanych do niego projektów jest coraz więcej. Jednak tego nie byłoby bez was. Bardzo sobie cenię, że podejmujecie się tych trudnych działań, bo konserwacja, dbanie o zabytki, nie jest rzeczą łatwą – mówił Artur Kosicki.

Marszałek przypomniał, że obecny zarząd przekazuje znaczące środki także na większe obiekty zabytkowe. W tym roku to rekordowa kwota 4,4 mln zł. Zapowiedział również, że w przyszłym roku wyniesie ona jeszcze więcej.

To druga edycja konkursu. W tym roku zgłoszone zostały 32 projekty, z których połowa otrzymała dofinansowanie na łączną kwotę 100 tys. zł.

– Chciałabym bardzo podziękować panu marszałkowi i całemu zarządowi województwa podlaskiego za możliwość składania projektów. Dla takich małych społeczności, jak nasza, to bardzo ważne. Krzyże, kapliczki przydrożne w naszych miejscowościach często wymagają remontu, a nie zawsze są na to fundusze. Cieszę się, że mogliśmy skorzystać z tego konkursu i nasza kapliczka św. Jana Nepomucena w Rudce będzie w końcu naprawdę piękna – mówiła Halina Twarowska z Koła Gospodyń Wiejskich „Róża” w Rudce.

Prace remontowe zrealizują podlaskie organizacje pozarządowe. I tak np. Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Artystycznych „Harmonia” otrzymało 9 tys. zł na remont krzyża przydrożnego u zbiegu ulic Kościuszki i 11 Listopada w Ciechanowcu. Natomiast parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Krasnopolu została wsparta kwotą 10 tys. zł na renowację groty i figury Maryi.

Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego (Koło w Hajnówce) za otrzymane 9 tys. zł odnowi aż cztery krzyże przydrożne w miejscowościach: Skryplewo, Przechody, Dubińska Ferma oraz na rozdrożu wsi Nowokornino i Trywieża. – Krzyże są akurat cechą charakterystyczną naszego Podlasia. Niestety są bardzo zniszczone. Warto podjąć się ich renowacji, bo świadczą one o naszej historii, tradycji, o naszej przeszłości – podkreślała Lucyna Ruszuk, przewodnicząca bractwa.

Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Skłodach Borowych 10 tys. zł przeznaczy na remont kapliczki przydrożnej w miejscowości Stare Żochy w gm. Nowe Piekuty. – Kapliczka w Starych Żochach stoi już wiele lat i nic przy niej nigdy nie było robione. Znajduje się ona na początku wioski, to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców – do niej są wyprowadzani zmarli w ostatniej drodze, były tu również odprawiane nabożeństwa majowe. Teraz chcemy ją odnowić, aby odzyskała dawną świetność – wyjaśniał Waldemar Żochowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skłodach Borowych.

Lista wszystkich dofinansowanych projektów poniżej.

Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Krzysztof Duszyński / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.