Wieści Podlaskie

Najlepsi uczniowie z regionu otrzymali naukowe stypendia marszałka województwa podlaskiego

Siemiatycze Czw. 07.12.2023 15:28:03
07
gru 2023

To laureaci konkursów, olimpiad lub turniejów na szczeblach wojewódzkim, ogólnopolskim bądź międzynarodowym. Mają najwyższe średnie ocen za naukę. W środę, 6 grudnia, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki i członek zarządu Marek Malinowski wręczyli stypendia za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2022/2023 pięćdziesięciu ośmiu uczniom z regionu.

– Bardzo się cieszę, że stypendiów jest z roku na rok coraz więcej, że cały czas potencjał naszego regionu rośnie. Serdecznie wam gratuluję i dziękuję za to, że trzymacie poziom. Pokazujecie, że województwo podlaskie potrafi działać w sferze nauki, propagujecie ją. To wy jesteście przyszłością tego regionu i tego kraju – powiedział Artur Kosicki.
Jak dodał, obecny Zarząd Województwa Podlaskiego od początku kadencji przyznał stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce w łącznej wysokości ponad 1 mln zł blisko 230 uczniom.

– To świadczy o tym, że jesteśmy potęgą intelektualną, a ja jestem po prostu z was dumny. Jesteście elitą Polski. To dla mnie wielki zaszczyt, że możemy środki finansowe przeznaczać na takie cele – podkreślił.

W tym roku stypendia przyznano 58 najzdolniejszym uczniom z całego regionu, m.in. z Białegostoku, Siemiatycz, Hajnówki, Zambrowa, Łomży, Bielska Podlaskiego, Wysokiego Mazowieckiego oraz powiatów: białostockiego, siemiatyckiego, sokólskiego, hajnowskiego i kolneńskiego.

–Można powiedzieć, że tutaj są najlepsi z najlepszych. Serdecznie wam gratuluję, życzę powodzenia w nauce, żebyście kontynuowali waszą edukacyjną pasję, żebyście inwestowali w wiedzę bo tego wam nikt nie zabierze – podkreślił członek zarządu Marek Malinowski.

Tegoroczna kwota wsparcia wynosi 6 tys. zł dla jednego stypendysty. To o 2 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Stypendium jest przyznane za 10 miesięcy nauki w poprzednim roku szkolnym i zostanie wypłacone jednorazowo.

W imieniu nagrodzonych wypowiedział się Miłosz Rzepniewski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku. Zapewnił on, że nagrody stypendialne będą motywacją do podejmowania kolejnych działań, „by rozwijać swoje umiejętności i pasje”.

– Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za docenienie naszej pracy. Wymagała ona wiele wysiłku, trudu i nieraz pokonywania samego siebie, jednakże dążenie do celu było silniejsze – dodał.

Środową uroczystość uświetniły występy solistów Opery i Filharmonii Podlaskiej: Moniki Ziółkowskiej i Macieja Nerkowskiego przy akompaniamencie pianistki Kariny Komendery. Wzięli w niej udział Tadeusz Andrzej Mosiek z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Bożena Nienałtowska, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki urzędu marszałkowskiego, a także dyrektorzy i opiekunowie szkół.

Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się Zuzanna Daniluk, uczennica Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Stanisława Reymonta w Czartajewie ze średnią ocen 5,42. Zuzanna w maju br. brał udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, której etap finałowy został przeprowadzony na terenie Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Zakwalifikowały się tu wówczas 183 osoby z całego kraju startujące w blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu oraz weterynaria. Zuzanna została laureatem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku agrobiznes. Za przygotowanie uczennicy do olimpiady odpowiedzialny był nauczyciel przedmiotów zawodowych Ludwik Zaremba.

Wśród stypendystów są też uczniowie z Bielska Podlaskiego i Hajnówki:

Damian Iwaniuk, II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce; Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - laureat ogólnopolski; średnia ocen 5,06.
Mateusz Ostaszewicz, II Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim; Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności - laureat ogólnopolski, Olimpiada Prawosławnej Wiedzy Religijnej - laureat ogólnopolski; średnia ocen 5,27.

Justyna Ostapkowicz, II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce; Olimpiada Języka Białoruskiego - laureatka ogólnopolska; średnia ocen 5,93.

Rafał Moroz, Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 1 Św. Abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim; Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość Rzeczypospolitej” - laureat ogólnopolski, Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość Rzeczypospolitej” - laureat ponadwojewódzki, Wojewódzki Konkurs Historyczny – laureat; średnia ocen 5,05.

Wszystkim stypendystom, ich rodzicom i nauczycielom – gratulujemy!Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook