Wieści Podlaskie

Mniej azbestu w podlaskim

Siemiatycze Pt. 28.05.2021 09:37:47
28
maj 2021

Osiem podlaskich gmin usunie azbest z dachów. Będzie to możliwe dzięki dotacji z funduszy europejskich, którą przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego.

Azbest z dachów domów, budynków gospodarczych i innych zabudowań usuną gminy z powiatu siemiatyckiego: Dziadkowice, Grodzisk, Milejczyce, Nurzec-Stacja, Mielnik, Drohiczyn, Perlejewo oraz miasto Siemiatycze.

Wartość tych inwestycji to blisko 800 tys. zł, a dofinansowanie unijne pokryje niemal 670 tys. zł. Na zlecenie gmin wyspecjalizowane firmy, posiadające uprawnienia do wykonania takich prac, odbiorą azbest z posesji, po czym wywiozą go i unieszkodliwią.

- To bardzo ważne projekty, biorąc pod uwagę wysoką szkodliwość azbestu. Zależy nam, aby mieszkańcy jak najszybciej pozbyli się tego materiału. Chodzi tu o ich zdrowie, a także stan środowiska - ocenił marszałek Artur Kosicki.

Gminy te otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”.
Azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a jego włókna są praktycznie niezniszczalne. Obecnie wiadomo, że może być szkodliwy dla zdrowia – włókna azbestowe, niewidzialne gołym okiem, wdychane w powietrzu do płuc, stanowią ryzyko poważnych chorób układu oddechowego. Produkcja, import i stosowanie wyrobów zawierających azbest są w Polsce zakazane od września 1998 roku.Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook