Wieści Podlaskie

Mężczyzno, zbadaj się! Ruszyła akcja „Męski Listopad” w Białostockim Centrum Onkologii

Siemiatycze Czw. 09.11.2023 11:55:30
09
lis 2023

To kolejny rok, kiedy Białostockie Centrum Onkologii (BCO) wraz ze Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem zaprasza panów do zadbania o swoje zdrowie. W ramach akcji przeprowadzonych zostanie kilkaset badań profilaktycznych dotyczących tzw. męskich nowotworów. O szczegółach kampanii poinformowano w środę, 8 października w trakcie konferencji prasowej, w której wziął udział m.in. marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki.

Listopad na całym świecie jest miesiącem świadomości męskich nowotworów: gruczołu krokowego i jąder. Podległe samorządowi województwa Białostockie Centrum Onkologii w tym miesiącu w sposób szczególny zachęca mężczyzn do regularnych badań profilaktycznych i wizyt u urologa.

–Zachęcam wszystkich panów, aby wzięli udział w akcji „Męski Listopad” i poszli się zbadać. Nie ma się czego wstydzić, tu chodzi o nasze zdrowie. Ja badanie mam już za sobą – zachęcał marszałek Artur Kosicki. – Profilaktyka w walce z nowotworami jest niezwykle istotna. Im wcześniej o to zadbamy i im wcześniej ewentualny nowotwór zostanie wykryty, tym większe szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia – powiedział marszałek.

O przełamanie wstydu apelowała też Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

– Musimy przełamać tabu, musimy otwarcie mówić o intymności mężczyzn. Skoro, my – kobiety mówimy o swoich piersiach i dla nas jest to naturalne, to mężczyźni powinni również mówić o swojej męskości. Jako kobiety musimy dbać o siebie, ale musimy również zachęcać do tego naszych mężczyzn, synów – podkreśliła.

„Męski Listopad” ma uświadamiać, jak istotne są regularne badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie nowotworu jąder i prostaty daje większe szanse wyleczenia. Do udziału w akcji zaproszeni zostali mężczyźni powyżej 40. roku życia. Panowie skorzystają z bezpłatnego przesiewowego badania PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości, pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

– Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest rozpoznanie wczesnego stadium choroby, w znaczący sposób wzrastają szanse na wyleczenie. Wiemy jak ważne jest, aby zachęcać panów do zgłaszania się na nie jak najwcześniej. Dlatego jak w latach ubiegłych przygotowaliśmy akcję „Męski Listopad” – mówiła dr n. med. Dorota Kazberuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w BCO, zapraszając wszystkich panów do badań profilaktycznych nie tylko w listopadzie.

Rak gruczołu krokowego i jąder stanowi bardzo duży problem społeczny, ponieważ panowie na takie badania zgłaszają się zbyt późno. W Polsce corocznie na ten nowotwór choruje ok. 19 tys. nowych pacjentów, a 50 panów słyszy codziennie taką diagnozę.

Jak mówił dr n. med. Leszek Kozłowski, koordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej BCO, najważniejsze jest wykrycie choroby w jej wczesnym stadium.

– Na początku choroba nie daje specyficznych objawów. Trzeba się badać, to daje szanse wykrycia choroby w początkowym stadium – podkreślił ordynator.

Do udziału w badaniach w ramach akcji namawiał również jej ambasador Jarosław Kazberuk, kierowca, pilot rajdowy, sportowiec.

– Czasami dbamy bardziej o swój samochód niż o swoje zdrowie. Zmieńmy to. Panowie, znajdźmy czas na swój „przegląd techniczny”. Namawiajmy też do tego innych – zaznaczył.

Zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch” do listopadowej akcji przyłączyło się Białostockie Centrum Treningowe N50 (ul. Nowosielska 50), które zaprasza w listopadowe niedziele (12, 19, 26 listopada) na męskie zajęcia siłowe.

– Zapraszamy panów do wzięcia udziału we wspólnych treningach. W planie m.in. trening z odważnikami w kształcie kuli – zapowiedział Adam Zacharczuk.

Bezpłatne badania w ramach akcji odbędą się w listopadowe soboty (11, 18, 25 listopada) w godz. 10 - 15 oraz czwartki (16 i 23 listopada) w godz. 15 - 18. Wcześniej należy zapisać się, dzwoniąc pod numer infolinii: 85 664 68 88. Badanie PSA z krwi nie wymaga żadnego przygotowania. Panowie, którzy wezmą udział w badaniach, otrzymają również instrukcję samobadania jądra oraz gadżety przygotowane przez BCO. W przypadku nieprawidłowości w badaniach pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

W trakcie konferencji w salonie fryzjerskim eM Studio, kilku mężczyzn trafiło w ręce profesjonalnych barberów, którzy ogolili bądź przystrzygli ich brody, pozostawiając wąsy będące symbolem akcji. Akcja, która na cały świecie jest organizowana od 2003 r. (w Polsce od 2014) pod nazwą Movember (termin powstał w wyniku połączenia dwóch słów w języku angielskim: moustache – wąsy oraz november – listopad) polega na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji o chorobach nowotworowych układu moczowo-płciowego.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Krzysztof Duszyński / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.