Wieści Podlaskie

Jarmark jesienny pełen atrakcji

Siemiatycze Pon. 09.10.2023 12:45:03
09
paź 2023

Specjały kuchni regionalnej oraz występy zespołów ludowych to atrakcje, które czekały na gości niedzielnego jarmarku jesiennego. Kiermasz zorganizowany przez Samorząd Województwa Podlaskiego i Podlaski Instytut Kultury odbył się na placu przed „Spodkami”. Przyciągnął mnóstwo białostoczan, a wśród gości był także wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Wicemarszałek zaznaczył, że tego rodzaju wydarzenia są znakomitą okazją do promowania lokalnych produktów.

– Promocja produktu regionalnego, to jeden z naszych priorytetów. Podlaskie potrawy, miody, czy tradycyjne wędliny, są wizytówką województwa i cennym symbolem naszej kultury. Nie możemy pozwolić, aby się zatraciła, zwłaszcza teraz, w czasach wszechobecnych hipermarketów – mówił.

Wicemarszałek Łukaszewicz podkreślał, że Województwo Podlaskie dokłada wszelkich starań, aby produkt lokalny był należycie promowany. W tym celu powstało Podlaskie Centrum Lokalnego Produktu oraz połączona z nim strona internetowa produkty.podlaskie.eu. W jego bazie znajduje się już ponad 220 lokalnych marek.
Lokalni producenci mogą też liczyć na pomoc samorządu w organizacji różnego rodzaju wyjazdów, m.in. targów. Samorząd tworzy też system identyfikacji wizualnej przeznaczony dla podlaskich produktów. Co ważne, te działania promocyjne na rzecz lokalnych firm są całkowicie darmowe.

Podczas niedzielnego jarmarku oprócz zrobienia zakupów można było porozmawiać z producentami, którzy z chęcią dzielili się nie tylko tajnikami wykorzystywanych receptur, ale też opowiadali o swojej pasji kulinarnej. Ci najlepsi, którzy przygotowali najatrakcyjniejsze stoiska, zostali nagrodzeni przez wicemarszałka Łukaszewicza. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Ziemia Brańska Gospoda.

Niedzielne wydarzenie uświetniły występy zespołów: Pedeciaki z Dąbrowy Białostockiej, Zespołu Tańca Ludowego Przepiórka, Studia Piosenki Estradowej z Hajnówki i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wasilkowa.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Piotr Januszewicz / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.