Wieści Podlaskie

Inauguracja kampanii „Podlaskie nie pali”

Siemiatycze Czw. 06.07.2023 11:14:53
06
lip 2023

„Podlaskie nie pali” - pod takim hasłem realizowana jest kampania społeczna promująca zdrowy styl życia. Akcja ma na celu rozpowszechnienie postawy antynikotynowej oraz zwiększenie świadomości w zakresie negatywnych konsekwencji palenia papierosów wśród mieszkańców Podlaskiego. O szczegółach przedsięwzięcia poinformowano podczas konferencji odbywającej się w środę, 5 lipca, w której wzięli udział członkowie zarządu województwa podlaskiego: Wiesława Burnos oraz Marek Malinowski.

Kampania opiera się na czterech filarach: profilaktyce, integrowaniu, motywowaniu oraz edukowaniu mieszkańców regionu na rzecz wspólnej walki z paleniem papierosów.

O celach i założeniach kampanii mówił Marek Malinowski, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia. -Nie podlega dyskusji, że styl naszego życia ma bardzo istotny wpływ na zdrowie i wiele czynników o tym decyduje m.in. właśnie palenie papierosów – powiedział Marek Malinowski. – Chcemy upowszechniać modę na niepalenie. To podniesie świadomość mieszkańców naszego regionu o konsekwencjach tego nałogu – zaznaczył.

Statystyki podają, że w województwie podlaskim jest 23 proc. nałogowych palaczy. To pokazuje skalę problemu związanego z tym uzależnieniem. Palenie tytoniu pogarsza jakość życia, powodując schorzenia układu oddechowego, układu krążenia, układu pokarmowego, układu moczowo-płciowego czy układu nerwowego.

Badania wykazują, że ponad 70 proc. palaczy chce zerwać z nałogiem, niestety jedynie trzem proc. z nich udaje się tego dokonać. O tym, dlaczego tak ważna jest tego rodzaju kampania mogąca pomóc w walce z uzależnieniem od palenia papierosów, a także o działaniach w ramach szerszej strategii budowania dobrych praktyk w zakresie zdrowia publicznego, mówiła Wiesława Burnos.

-Bardzo bym chciała, aby hasło naszej kampanii „Podlaskie nie pali” zagościło w każdym zakątku naszego województwa. Pragnę, żeby to hasło było stylem i modą na życie – powiedziała.

W ramach akcji promocyjnej zorganizowano konkurs na przygotowanie projektu graficznego plakatu promującego kampanię. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszy plakat, który zaprojektowała Pola Augustynowicz – ilustratorka, projektantka graficzna, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jak powiedziała, autorka plakatu zależało jej, aby trafił on przede wszystkim do młodych ludzi.

– Projektując plakat nie chciałam używać typowych symboli, wykorzystywanych w tego typu projektach. Starałam się skupić na aspektach symbolicznych, dlatego mamy tutaj Podlaskie, jest żubr, który zamiast papierosów, czyli mocnego akcentu trzyma delikatny kwiatek. Myślę, że jest to nietypowe zderzenie dwóch kontrastujących ze sobą symboli - zaznaczyła Pola Augustynowicz. - Jeżeli ta kampania przyczyni się chociaż trochę do tego, że część osób wdroży w swoje życie modę na zdrowie i rzuci palenie, to będę szczęśliwa – dodała.

Powstały plakat to tylko początek szeroko zakrojonej akcji promocyjnej. W planach jest stworzenie strony internetowej, profile w social mediach, przygotowanie ulotek, koszulek oraz murale.

W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego. - Co warte podkreślenia to fakt, że każda działalność profilaktyczna, której celem jest zmniejszenie ilości osób palących, czy zachęcenie do rzucenia nałogu, może przynieść korzystne skutki zdrowotne – przekonywał Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia.

W spotkaniu uczestniczyła również Monika Borkowska, z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia.


Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Kamil Timoszuk / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.