Wieści Podlaskie

„Gotuj z klasą”. Kulinarne zmagania w Rudce

Siemiatycze Śr. 22.02.2023 11:40:09
22
lut 2023

Patrycja Markowska oraz Oliwia Zapisek to kolejne finalistki czwartej edycji konkursu „Gotuj z klasą”. To one były najlepsze podczas eliminacji szkolnych rozegranych we wtorek, 21 lutego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce. Młodzi kucharze musieli przygotować zupę i główne danie mięsne w oparciu o produkty lokalne. Ich kulinarne poczynania oceniał m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Sebastian Łukaszewicz. Organizatorem konkursu jest Województwo Podlaskie.

Dania konkursowe opierają się o produkty z uwzględnieniem Listy Produktów Tradycyjnych oraz bazę produktów lokalnych, prowadzoną przez Samorząd Województwa Podlaskiego. Ocenie podlegał smak, prezentacja i związek z regionem danej potrawy.

– Wykorzystujmy produkty regionalne i tradycyjne do gotowania, nie tylko przy okazji tego typu konkursów, ale też na co dzień. Namawiajmy do korzystania z tych produktów rodzinę, znajomych. To także przejaw naszego patriotyzmu, który napędza gospodarkę w naszym województwie – zaznaczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
W konkursie biorą udział uczniowie ponadpodstawowych szkół rolniczych i zawodowych z terenu województwa podlaskiego, w których prowadzone są zajęcia o profilu gastronomicznym. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 14 placówek, z których wyłoniono 39 dwuosobowych zespołów. Eliminacje w Rudce są drugimi po inauguracyjnym turnieju w Janowie w powiecie sokólskim.

– Nasi młodzi kucharze są bardzo zaangażowani w rozwijanie pasji związanej z gotowaniem. Biorą udział w warsztatach przetwórstwa produktów ekologicznych, uczą się na nich produkcji serów, wypieku chleba, czy przetwórstwa mięsa – mówiła Joanna Nietupska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce.

Jak podkreśliła, tematyka regionalnej żywości nie jest obca uczniom szkoły w Rudce. Temat jest poruszany na zajęciach, szczególnie praktycznych. Potwierdzają to młodzi kucharze:

– Składniki, z których dzisiaj gotujemy razem z moim kolegą Bartkiem, są regionalne. Mamy produkty od lokalnych dostawców, a przyprawy, których używamy są ekologiczne – mówiła Maria, jedna z uczestniczek eliminacji w Rudce.

Przygotowane przez uczniów dania oceniali: wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, radna wojewódzka i dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jadwiga Zabielska, przewodnicząca KGW „Róża” w Rudce Halina Twarowska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce Joanna Nietupska oraz wójt gminy Rudka Marcin Gawrysiak.

Następny etap szkolny odbędzie się w Zespole Szkół Rolniczych im. mjra Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce.

Finał konkursu, na którym zostaną wyłonione trzy zwycięskie zespoły, odbędzie się 24 marca 2023 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Nagrodą główną będzie miesięczny staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy.

***
Organizatorem konkursu „Gotuj z klasą” jest samorząd województwa podlaskiego. W trzech poprzednich edycjach wzięło udział 286 uczniów z regionu, z których wyłonionych zostało 72 finalistów etapu wojewódzkiego. Tegoroczna edycja turnieju odbywa się przy współpracy z Oddziałem Terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku. Konkurs został objęty honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Foto: Paweł Krukowski / UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook