Wieści Podlaskie

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Marszałek Województwa Podlaskiego przekazał czeki podlaskim samorządom

Siemiatycze Śr. 03.04.2024 16:51:19
03
kwi 2024

W czwartej edycji autorskiego programu Samorządu Województwa Podlaskiego wsparcie otrzymało 119 gmin na łączną kwotę 61 mln zł. We wtorek, 2 kwietnia, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członek zarządu województwa Wiesława Burnos wręczyli symboliczne czeki z dotacjami beneficjentom Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski oraz radni wojewódzcy.

– Nasz program powstał w 2021 roku. Nikt wcześniej nie zaproponował takiego wsparcia. Obecny zarząd zdecydował, że taki fundusz jest bardzo potrzebny, bo to samorządowcy wiedzą, na jakie inwestycje potrzebują pieniędzy. My możemy jedynie wspomóc te plany – mówił marszałek Artur Kosicki i dodał, że Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów jest dla każdego. Wszyscy, którzy złożyli wnioski do tego funduszu, otrzymali wsparcie.

Natomiast Wiesława Burnos życzyła udanych inwestycji. – Dziękuję wam, że wykorzystujecie każdą szansę, aby rozwijały się małe ojczyzny – dodała.

O tym, że Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów „zdał egzamin” mówił z kolei wicemarszałek Olbryś. – Program pozwala realizować wspaniałe przedsięwzięcia, tak ważne dla lokalnych społeczności. A to, że otrzymane pieniądze są dobrze spożytkowane, doskonale widać jadąc przez podlaskie miejscowości – mówił.

Bogusław Dębski zauważył, że pomoc udzielona w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów nie wstrzymała realizacji zadań wojewódzkich.

Jednym z beneficjentów tegorocznego rozdania jest gmina Bargłów Kościelny, która dotację w wysokości 300 tys. zł przeznaczy na remont budynku po byłej szkole w miejscowości Kamionka Stara. – Zamierzamy wymienić dach, kominy oraz elewację – informował wójt Radosław Wawiórko.

Gmina, którą zarządza, nie pierwszy raz korzysta z funduszu. – Na przełomie ostatnich lat w ramach tego funduszu przeprowadzaliśmy niezbędne prace remontowe. Z tych pieniędzy został wyremontowany budynek w miejscowości Pruska i doposażyliśmy Gminny Dom Kultury w Bargłowie Kościelnym – dodał wójt.

Również po raz kolejny z dotacji z budżetu województwa w ramach FWGiP korzysta gmina Supraśl. Burmistrz Radosław Dobrowolski przypomniał, że w poprzednich latach gmina otrzymała pieniądze na renowację miejsca pamięci w Grabówce. Chodzi o miejsce masowych egzekucji mieszkańców Białostocczyzny, zamordowanych przez Niemców w latach 1941-44.

Teraz samorząd dostał 800 tys. zł na utworzenie miejsc rekreacji w Supraśli i w Grabówce. – To jest dla nas wspaniała pomoc, bo bez takiego wsparcia wiele inwestycji nie zostałoby zrealizowanych – podkreślał burmistrz.

Z kolei do powiatu siemiatyckiego trafia w sumie ponad 4 mln zł:
- gmina Milejczyce 950 tys. zł: przebudowa dróg gminnych w miejscowości Milejczyce o numerach 109096B, 109097B, 109113B, 109103B i ul. Polnej w miejscowości Rogacze nr 109091B w gminie Milejczyce;
- gmina Drohiczyn 500 tys. zł: remont ul. J.I. Kraszewskiego, ul. Jagiellończyka i ul. Ciechanowickiej na teranie miasta;
- gmina Grodzisk 400 tys. zł: zakup sprzętu do utrzymania dróg gminnych;
- gmina Dziadkowice 600 tys. zł: przebudowa odcinka drogi gminnej nr 109043B relacji Brzeziny -Niedźwiadki- Wojeniec;
- miasto Siemiatycze 600 tys. zł: dostosowanie przestrzeni do potrzeb funkcjonowania Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach;
- gmina Mielnik 500 tys. zł: zakup autobusu na potrzeby lokalnej społeczności, a także do Zespołu Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku;
- gmina Perlejewo 400 tys. zł: modernizacja boiska sportowego w Perlejewie;
- Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach 300 tys. zł: Budowa obiektów sportowych w Powiecie Siemiatyckim.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów funkcjonuje od 2021 r. Na przestrzeni czterech lat w ramach programu dofinansowanie otrzymało blisko 300 projektów na łączną kwotę prawie 180 mln zł.


Źródło: www.podlaskie.eu;
Fot. Krzysztof Duszyński/UMWP
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mieszkaniec Śr. 03.04.2024 13:19:00

Gmina Siemiatycze zapomniała o tej możliwości , a tak chwali się skutecznością i rozwojem Co na to mieszkańcy ?

Faraon Śr. 03.04.2024 14:41:29

I po co gminie siemiatycze pieniądze, wójt ze swoich da.

Krzysztof Czw. 04.04.2024 09:16:56

A w Gmnie Siemiatycze wszędzie slychać utwór Mieczysława Fogga -Ta ostatnia niedziela póżniej się rozstajemy .

Kobieta Śr. 03.04.2024 18:48:21

" gmina Grodzisk 400 tys. zł: zakup sprzętu do utrzymania dróg gminnych" - kolejny sprzęt, który nie wyjedzie z placu w razie potrzeby? Czy będzie jeździć przysłowiowo "w koło Macieju" w okrojonym rejonie?

Najnowsze informacje

Facebook