Drohiczyn

Blisko 1,5 mln zł na oświetlenie miasta i gminy Drohiczyn

03
sie 2023

Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, podpisał z Wojciechem Borzymem, burmistrzem Drohiczyna, umowę na dofinansowanie montażu nowoczesnego oświetlenia. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane dzięki funduszom europejskim, pochodzącym z kończącego się programu regionalnego i obejmie część miasta oraz teren całej gminy Drohiczyn. Przy podpisaniu umowy obecna była skarbnik Drohiczyna Weronika Romaniuk.

Wysłużona infrastruktura zostanie zastąpiona nowym oświetleniem w technologii LED, które silnie wpłynie na zmniejszenie mocy systemu oświetlenia ulicznego. – Efekty tego projektu będą znaczące, szczególnie w kontekście coraz trudniejszej sytuacji finansowej samorządów. Główna korzyść takich działań to bardzo duże oszczędności na energii elektrycznej. A dodatkowo poprawi się bezpieczeństwo pieszych na terenie gminy – mówił Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego podczas podpisania umowy w poniedziałek, 31 lipca.

Burmistrz Drohiczyna podkreślał, że stare oprawy oświetleniowe były już znacznie zużyte, a inwestycja zakończy wymianę całego oświetlenia zewnętrznego na terenie gminy. –W całym mieście będzie dzięki temu nowoczesne oświetlenie. Już kilka lat temu rozpoczęliśmy jego wymianę, ale pewna część jeszcze pozostała i teraz zastąpimy ją nową technologią. Inwestycja obejmie też wszystkie miejscowości na terenie gminy Drohiczyn oraz budynek Zespołu Szkół w Drohiczynie, który generuje znaczne rachunki za prąd– mówił Wojciech Borzym.

System oświetlenia ulicznego będzie wyposażony w inteligentny system sterowania. Umożliwi to pełną kontrolę źródła światła, m.in. sterowanie intensywnością światła, pomiar zużycia energii czy wykrywanie awarii. – Widzimy oszczędności i to bardzo duże jeśli chodzi o miasto Drohiczyn. Każdą lampą możemy sterować i to przynosi teraz efekt – dodał burmistrz, mając na uwadze poprzednie inwestycje w oświetlenie.

Zakres projektu obejmie również wykonanie analiz efektywności energetycznej oświetlenia oraz uproszczonej dokumentacji technicznej. Koszt całego projektu to ponad 1,7 mln zł.

Więcej o konkursie, w ramach którego przyznano dotacje w sumie 13 podmiotom, znajduje się na stronie kończącego się programu regionalnego TUTAJ.Źródło: www.podlaskie.eu
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Krzysztof Duszyński/UMWP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.