Siemiatycze

Pamiętają o przeszłości i myślą o przyszłości – 6. Bieg Tropem Wilczym w powiecie siemiatyckim

Sport Niedz. 05.03.2023 18:08:40
05
mar 2023

- Zobacz jaką mam wilczą łapę! - mówi z dumą 3-letni Wojtek Marchel, jeden z najmłodszych uczestników Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg po raz szósty odbył się w powiecie siemiatyckim w gminie Perlejewo, na trasie Perlejewo – Granne.

Podobnie jak w całej Polsce i wielu miejscach na świecie, tam gdzie mieszkają Polacy dumni ze swej Ojczyzny, bieg w powiecie siemiatyckim odbył się w niedzielę, 5 marca. Organizatorzy przygotowali 200 pakietów startowych, okazało się że to za mało, bo ci którzy swoją postawą i sportowym gestem chcą oddać cześć pamięci Żołnierzy Niezłomnych jest znacznie więcej. Pobiegli wszyscy – dorośli, młodzież, dzieci, seniorzy, często, bardzo często całe rodziny.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie z udziałem mieszkańców i gości, przedstawicieli samorządu, grup rekonstrukcyjnych i pocztów sztandarowych OSP. Witając zebranych w kościele, proboszcz parafii ks. Krzysztof Janowiec zachęcał do modlitwy w intencji tych, którzy z pobudek patriotycznych po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Ojczyznę. Zwracając się do organizatorów biegu dziękował za troskę o historię i kultywowanie pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Podczas Eucharystii towarzyszyła intencja za Ojczyznę i o pokój w Polsce i na Ukrainie. Zgromadzeni w kościele uczestniczyli też w wielkopostnym nabożeństwie gorzkich żali.

Po Mszy Św. na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku poświęconym Żołnierzom Niezłomnym, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Około godz. 13.00 wystartował Bieg na 5 km, następnie do tego peletonu dołączyli kolejni uczestnicy, którzy zdecydowali się na dystans 1963 metrów. Jedni biegli, inni szli, rodzice biegli z wózkami z najmłodszymi uczestnikami, kilkoro dzieci jechało na hulajnogach lub rowerkach biegowych. Każdy na miarę swoich możliwości, wszyscy z ogromnym zapałem i przekonaniem, że biegną w słusznej sprawie.

Biegnącym towarzyszyli i kibicowali samorządowcy, którzy na mecie wręczali medale, gratulowali i dziękowali za ten patriotyczny bieg.

- Mówimy o historii, którą przez lata ukrywano. Dzięki takim wydarzeniom jak Bieg Tropem Wilczym, losy Żołnierzy Niezłomnych są coraz lepiej znane. Robimy to by przetrwała pamięć, to jedna z wielu naszych patriotycznych inicjatyw i cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie, że jest tu tyle rodzin, tak wielu ludzi młodych. Młodzież mamy wspaniałą, a zadaniem nas – dorosłych jest przekazywać im najlepsze wzorce.

Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem wydarzenia czuwali Policjanci z KPP Siemiatycze i strażacy z KP SPS Siemiatycze, OSP Perlejewo, OSP Granne, Pogotowie Ratunkowe z Siemiatycz. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników wojskową grochówkę serwowaną prosto z kuchni polowej i kiełbaski z ogniska. A ci, którym marzy się mundur mogli otrzymać informacje o możliwościach wstąpienia do wojska na stoisku przygotowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim. Z kolei historyczne mundury prezentował Szwadron Kawalerii Ochotniczej z Siemiatycz. Warto też zwrócić uwagę na liczną obecność szkół z powiatu siemiatyckiego: Szkoły Podstawowej w Perlejewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Zespołu Szkół w Siemiatyczach, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespołu Szkół
Technicznych w Czartajewie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook