Rolnicy

Piękne konie w nadbużańskim plenerze. 15. Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych w Drohiczynie

24
lip 2023

Mszą świętą sprawowaną nad Bugiem u podnóża Góry Zamkowej w Drohiczynie, rozpoczęła się 15. Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych. W niedzielę, 23 lipca hodowcy i miłośnicy koni wraz z pocztem sztandarowym, mieszkańcy i turyści uczestniczyli w Mszy Św. polowej, którą celebrował kapelan hodowców koni diecezji drohiczyńskiej ks. Andrzej Ulaczyk. Eucharystię sprawowano w intencji hodowców koni oraz za spokój duszy zmarłych z tego środowiska. Po Eucharystii odbyły się prezentacje koni, pokazy woltyżerki w wykonaniu młodej i zdolnej Faustyny Kazimierczuk i przejazdy bryczkami.

Wystawę obserwował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski. Podkreślał, jak ważne w polskiej tradycji były i są konie i dziękował hodowcom za podejmowane przez nich dzieło. 

- To inicjatywa hodowców koni, którą my wspieramy, bo cenimy ich pracę i trud - mówił wicestarosta powiatu siemiatyckiego Sylwester Zgierun.

- Zaczynamy zawsze Mszą Św. bo taki jest podlaski lud, to dla nas naturalne, tak samo jak dla hodowców naturalne jest obcowanie z końmi i troska o nie, tak o wydarzeniu -  mówił burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

W ramach wystawy wyróżniono następujące konie w kategorii - źrebięta pod matkami:
I miejsce – klacz BRDA, data urodzenia: 16.05.2023 r., maść: kara, wystawca: Wiesław Ochental, Niewiarowo Przybki
II miejsce – klacz POEZJA, data urodzenia: 01.03.2023 r., maść: gniada, wystawca: Kazimierz Kazimierczuk, Wierzchuca Nadbużna
III miejsce – klacz GALIA, data urodzenia 04.04.2023 r., maść: gniada, wystawca: Michał Doroszczuk, Miłkowice Paszki

Wyróżniono następujące konie w kategorii - klacz roczna:
I miejsce – klacz ATENA, data urodzenia: 09.02.2022 r., maść: kasztanowata, wystawca: Justyna Krzyżanowska, Miodusy Pokrzywne
II miejsce – klacz ARWENA, data urodzenia: 25.06.2022 r., maść: gniada, wystawca: Krzysztof Zaręba, Lipiny
III miejsce – klacz SEKWENCJA, data urodzenia 22.03.2022 r., maść: kara, wystawca: Michał Jadczuk, Augustynka

Wyróżniono następujące konie w kategorii - klacz dwuletnia:
I miejsce – klacz MODNA, data urodzenia: 03.07.2021 r., maść: kasztanowata, wystawca: Krzysztof Karnaszewski, Jasienówka
II miejsce – klacz JULA, data urodzenia: 06.05.2021 r., maść: gniada, wystawca: Maciej Miłkowski, Pieczyski
III miejsce – klacz FANTAZJA, data urodzenia 24.11.2021 r., maść: gniadosrokata, wystawca: Mariusz Żukowski, Milejczyce.

Wystawie tradycyjnie towarzyszyły stoiska handlowe i wystawiennicze a wraz z hodowcami, samorządowcami, parlamentarzystami i organizatorami, wystawę obserwowali licznie zebrani mieszkańcy i turyści. Wiele z tych osób od lat przyjeżdża do Drohiczyna specjalnie po to, by uczestniczyć w tym wielkim świecie koni i ich hodowców.

Organizatorami wystawy byli: Urząd Miejski w Drohiczynie, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.