Kościół

Wspomnienie św. Rocha - patrona weterynarii i zwierząt

Region Śr. 16.08.2023 08:04:11
16
sie 2023

Z postacią świętego Rocha, którego wspomnienie obchodzimy 16 sierpnia, związany jest obrzęd błogosławieństwa zwierząt. - Obrzęd ten rokrocznie jest odtwarzany w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu podczas Podlaskiego Święta Chleba - informuje Olga Michałowska kierownik muzealnego Działu Weterynarii.

- Pokaz odbywa się od lat 90-tych, kiedy to Święto Chleba organizowane było 16 sierpnia, w dniu wspomnienia św. Rocha, który uznawany jest za patrona polskiej weterynarii i zwierząt.

Jak wyjaśnia Olga Michałowska, obrzęd błogosławieństwa zwierząt zrodził się w czasach gdy nie było rozwiniętych sposobów leczenia zwierząt. - Święty Roch był średniowiecznym pielgrzymem, który chodził po wsiach ze swoim psem i uzdrawiał ludzi. Legenda głosi, że jako pierwszy święty, do nieba zabrał swojego psa. Kiedyś w dniu św. Rocha ludzie zganiali przed kościół zwierzęta by je zabezpieczyć przed chorobami. Weterynaria jeszcze nie istniała, a zwierzęta trzeba było jakoś zabezpieczyć. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa przypisywano poszczególnych świętych poszczególnym czynnościom, i tak święty Roch został patronem zwierząt i weterynarii.

Dawniej na obrzęd błogosławieństwa gospodarze przyprowadzali przede wszystkim konie, krowy, owce, kozy, czasami świnie. Były to zatem zwierzęta, które pomagały człowiekowi w pracach polowych, albo stanowiły dla niego źródło pożywienia. Pochód zwierząt prowadzonych przed kapłanem, który kropi je wodą święconą rozpoczynają zwierzęta duże, a kończą najmniejsze niesione w koszach, na koniec błogosławi się i wypuszcza gołębie.

Ciechanowiec jest być może jedynym miejscem w regionie, gdzie odbywa się błogosławieństwo zwierząt gospodarskich, ten dawny zwyczaj dobrze znany jest np. w jednej z wielkopolskich parafii, gdzie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństw zwierząt zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Zaś w białostockiej parafii św. Rocha w dniu odpustu szczególne zaproszenie do wspólnej modlitwy kierowane jest do weterynarzy i rolników.





Z Olgą Michałowską kierownikiem jedynego w Polsce Muzeum Weterynarii o tradycji święcenia zwierząt rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.