Siemiatycze

W Siemiatyczach zagościł Przystanek Historia

Region Śr. 23.11.2022 11:10:04
23
lis 2022

„Przystanek Historia”, to jedna z form uczenia historii, jaką wykorzystuje Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jak powiedziała Radiu Podlasie Patrycja Sanejko z oddziałowego biura IPN w Białymstoku, edukatorzy chcą przekazywać historię w sposób, którego będzie słuchać młode pokolenie.

Do spotkania z młodzieżą trzeba się odpowiednio przygotować, powiedział Waldemar Tyszuk - historyk z Biura Badań Historycznych IPN Białystok, który we wtorek, 22 listopada podczas Przystanku Historia w Siemiatyczach przedstawił temat „Drogi ku wolności. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku”. Prelegent podkreśla, że ważna jest treść i forma uczenia, by odbiorcę zainteresować, a nie zanudzić.

W spotkaniu, którego tematem było odzyskanie przez Polskę Niepodległości uczestniczyli uczniowie trzech siemiatyckich szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 3 i Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

Alicja Smoktunowicz, nauczycielka historii w siemiatyckim LO powiedziała Radiu Podlasie, że dziś także szkoła sięga po różnorodne formy przekazywania wiedzy.
Wrażeniami ze spotkania podzieli się z nami: Szymon Sadowski i Hubert Panasiuk z LO Siemiatycze. - Na lekcjach historii te informacje były już przekazywane, ale ta bardzo przystępna forma przekazu była bardzo fajna i wiele można było się dowiedzieć, między innymi o formowaniu się jednostek polskich – powiedział Szymon dodając, że najbardziej interesują go postacie, które tak wiele zrobiły dla Polski, które odegrały ogromną wolę w tym jaka dziś jest Polska. - Myślę, że takie lekcje są potrzebne, żeby kształcić naszą młodzież, powiedział Hubert podkreślając, że interesuje się historią i jest na profilu humanistycznym.

Przystanek Historia od kilku lat gości w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, który jest współorganizatorem wydarzenia. Chociaż „Przystanek” jest formą sprawdzoną to cały czas ewaluuje. Do tej pory spotkania odbywały się w godzinach popołudniowych. Teraz lekcje historii z IPN będą o godz. 10.00, by mogli w nich uczestniczyć uczniowie wraz z nauczycielami historii.

Kolejny Przystanek Historia zagości w Siemiatyczach w styczniu. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych, IPN zachęca mieszkańców do udziału, ale też do zgłaszania własnych propozycji tematów spotkań.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.