Siemiatycze

W Siemiatyczach odbyła się konferencja „Dbajmy o czyste powietrze”

Region Śr. 13.03.2024 16:46:51
13
mar 2024

„Dbajmy o czyste powietrze” - pod tym hasłem Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Siemiatyczach we wtorek, 12 marca zorganizowało konferencję dedykowaną sprawom ekologii. Czyste powietrze to temat ważny dla każdego z nas i każdy może zrobić coś dla naszej planety, mówią uczniowie LO uczestniczący w szkoleniu.

Czwartoklasista Mikołaj Wakuluk podkreśla:

- Czyste powietrze to coś, co dotyczy każdego człowieka na ziemi, bo każdy oddycha tym samym powietrzem niezależnie od tego gdzie jest. Wszyscy musimy być jedną wielką rodziną i każdy musi dbać o powietrze, bo jest ona nasze wspólne. Jeśli ja zanieczyszczę powietrze to nie tylko dla siebie ale tak samo dla swojej cioci, mamy i babci, więc musimy dbać o wszystkich.

Z kolei Szymon Michaluk, także uczeń klasy IV siemiatyckiego LO podpowiada, żeby kiedy tylko jest to możliwe zamiast samochodu wybierać rower lub chodzić pieszo. Radzi też, by dla zdrowia spędzać czas na świeżym powietrzu a nie w domu przed komputerem.

Konferencja „Dbajmy o czyste powietrze” zorganizowana przez siemiatyckie Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej realizujące dwuletni projekt „Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” odbyła się w sali konferencyjnej siemiatyckiego starostwa. Zgromadzonych gości powitał gospodarz miejsca starosta siemiatycki Marek Bobel. Włodarz zaznaczył, że to osoby decyzyjne często wyznaczają trendy i jeśli obiekty publiczne są eko, to takie z czasem są też domy prywatne.
- Czyste powietrze to też dłuższe życie. Musimy być ekologiczni - to nie ulega wątpliwości. Trzeba jednak odróżnić to ważne działanie od ekologii, która jest polityką - mówił starosta.

Założenia projektu „Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” przedstawiła dyrektor LO Bożena Krzyżanowska. Zachęcając społeczność powiatu siemiatyckiego do udziału w kolejnych działaniach zaplanowanych przez licealistów, apelowała:

- Troska o naszą planetę i nasze zdrowie niech stanie się nie tylko priorytetem ale naszą codziennością. Przyszłość jest w naszych rękach.

W ramach spotkania przedstawiono trzy wykłady. Wpływowi zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka poświęcony był wykład przygotowany przez dr n. med. Anna Ślifirczyk i mgr Monikę Orzełowską z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Siedlcach.

Referująca temat Monika Orzełowska podkreślała, jak ważne jest zdrowie, które nie tylko jest brakiem choroby ale też dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym. Wskazywała na czynniki, które warunkują dobre zdrowie i dobre samopoczucie. Zgromadzeni dowiedzieli się, co się dzieje z naszym organizmem, gdy wdychamy zanieczyszczone powietrze, jakie są skutki krótko i długotrwałe. Wykład też zwracał uwagę na zdrowy styl życia: właściwą dietę, aktywność fizyczną i higienę snu.
- Zanieczyszczenie środowiska to nie abstrakcyjny problem przyszłości ale prawdziwe cierpienia i choroby ludzi tu i teraz - mówiła prelegentka.

Korzyści z uczestnictwa w projektach „Czyste powietrze” NFOŚiGW, WFOŚiGW przedstawił dr Tadeusz Demby, Rektor Nadbużańskiej Szkoły Wyższej im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach. Jak wskazywał, zanieczyszczenie środowiska to nie tylko dymy. Problem jest złożony i wiele jest w tej sprawie do zrobienia. Omówił politykę energetyczną UE i Polski i wskazując na źródła jej finansowania przestrzegał, że przechodzenie na odnawialne źródła energii jest procesem kosztownym, a nie wszyscy będą mogli liczyć na finansowanie zewnętrzne.

Po tym wykładzie starosta Bobel poinformował, że poprzez punkt NFOŚiGW znajdujący się w budynku starostwa złożono 900 wniosków, a mieszkańcy powiatu uzyskali wsparcie w wysokości 36 mln zł.

Temat „Rolnictwo ekologiczne – za i przeciw” przedstawił dr inż. Mirosław Angielczyk, właściciel działającej w powiecie siemiatyckim od ponad 20 lat firmy Dary Natury. Ekspert poinformował, że zaledwie 2,5 % gruntów rolnych w Polsce to ziemie uprawiane w sposób ekologiczny.

Jak wyjaśniał, najważniejsze funkcje rolnictwa ekologicznego, to dostarczanie towarów na specyficzny rynek oraz przyczynianie się do ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. Prelegent omówił cechy produkcji ekologicznej i przetwórstwa ekologicznego, zwrócił uwagę, że w powiecie siemiatyckim jest żywa tradycja zbieractwa ziół, co w innych regionach kraju już zanika. Przedsiębiorca i wykładowca akademicki, który od ponad 20 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne na terenie powiatu siemiatyckiego opowiadał jak wyglądało rodzenie się tej branży i niełatwych latach przecierania szlaków w certyfikowaniu upraw ekologicznych.
Wykładów wysłuchali licznie zgromadzeni uczestnicy konferencji, młodzież i dorośli, mieszkańcy powiatu, samorządowcy, przedsiębiorcy. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska Nadleśnictwa Nurzec oraz firmy specjalizującej się w produkcji ekologicznej.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Siemiatyckiego, Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły konferencję patronatem medialnym.

W prelekcje dotyczące czystego powietrza wsłuchiwała się Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ryszard Ochódzki Czw. 14.03.2024 14:43:27

Raczej spęd i element kampanii wyborczej starosty.

ksienciunio Śr. 13.03.2024 17:01:48

jak oni siedzieli sluchali prezentacji ja w tym czasie sortowalem smieci na do spalenia i do lasu