Siemiatycze

W Siemiatyczach jest ulica ks. Jana Koca

Region Czw. 14.05.2026 12:18:41
14
maj 2026

W Siemiatyczach jest ulica ks. Jana Koca. Taką decyzję podjęła Rada Miasta Siemiatycze podczas sesji w środę, 13 maja. Imię wieloletniego proboszcza i budowniczego kościoła pw. św. Andrzeja Boboli otrzymał odcinek drogi od ulicy Kościelnej do ulicy Wysokiej.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że projekt w sprawie nadania nazwy ulicy został przygotowany z inicjatywy burmistrza miasta Siemiatycze. Burmistrz Piotr Siniakowicz podczas Mszy Świętej w kościele św. Andrzeja Boboli, informując o nadaniu ulicy imienia ks. Jana Koca, podkreślał jednak, że pomysłodawcą był obecny proboszcz, ks. Bohdan Sawicki.

Droga znajduje się na nowo powstającym osiedlu, gdzie sukcesywnie rozwija się zabudowa jednorodzinna. Nadanie ulicy imienia ks. Jana Koca ma upamiętnić kapłana szczególnie zasłużonego dla lokalnej społeczności.

Po utworzeniu parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach we wrześniu 1988 roku ks. Jan Koc został jej pierwszym proboszczem. Dzięki jego staraniom w latach 1993–2000 powstała obecna neobarokowa świątynia, która zastąpiła drewnianą kaplicę przywiezioną z Nurca – wcześniej siedzibę parafii. Ks. Jan Koc angażował się nie tylko w budowę kościoła, ale także w tworzenie i integrację wspólnoty parafialnej. Zmarł w 2019 roku i został pochowany w Siemiatyczach.

Podczas tej samej sesji radni nadali także nazwę kolejnej ulicy na rozwijającym się osiedlu. Na wniosek mieszkańców będzie to ulica Konwaliowa. Wcześniej, podczas marcowej sesji, nowa droga w rejonie ulicy Słowiczyńskiej (na terenach dawnego Słowiczyna) otrzymała nazwę Hrabiego Ciecierskiego – na cześć dawnego właściciela tych ziem.








Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ważka Sob. 16.05.2026 11:05:07

Niestety w tym miasteczku na wielu domach można zobaczyć jeszcze szyldy z ulicą Armii Czerwonej. Od lat sprawa znana ale włodarze miasta nic a tym nie robią. Widocznie kochają tradycję.