Drohiczyn

W Broku nad Bugiem działa Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Region Śr. 27.09.2023 18:10:44
27
wrz 2023

O otwarciu Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Broku poinformowano podczas konferencji prasowej w środę, 27 września.

Ośrodek prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej dzięki modernizacji przeprowadzonej przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został przekształcony z Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Nadbużański Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

NOEE to, inspirowana Encykliką Laudato Si, rozbudowana infrastruktura edukacyjno-integracyjna dedykowana praktycznej edukacji ekologicznej związanej z bezpośrednią bliskością przyrody, w oparciu o szeroką interpretację uwzględniającą aspekty biologiczne, fizyczne, chemiczne, jak i behawioralne i duchowe.

W tym miejscu młodzież i dorośli, osoby indywidualne, rodziny i grupy zorganizowane będą mogły szukać ukojenia, czasu dla siebie, dla Boga i drugiego człowieka. Da to ogromne możliwości rozwoju działalności edukacyjnej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

O działaniach już prowadzonych i tych dopiero planowanych a także o roli ekologii w życiu człowieka i nauczaniu Kościoła podczas konferencji prasowej opowiadali: ks. dr Andrzej Lubowicki – Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; bp Adam Bab – Delegat Konferencji Episkopatu Polski d. s Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; Sławomir Mazurek – Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; dr inż. Michał Klepka – Dyrektor Programowy NOEE.
Zapraszając do odwiedzania NOEE i korzystania z jego oferty prelegenci podkreślali jak istotnym aspektem procesu edukacji ekologicznej jest budowanie narracji opartej o wartości głoszone przez Papieża Franciszka w Encyklice Laudato Si, które rozumiemy jako TROSKĘ O WSPÓLNY DOM. Zauważono, że zapowiedź publikacji drugiej części Encykliki przez Papieża Franciszka potwierdza istotę tego podejścia do edukacji ekologicznej.

Po konferencji odbył się cykl wykładów z udziałem licznie zaproszonych gości reprezentujących różnorodne środowiska. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyli kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy, przedsiębiorcy, edukatorzy, reprezentanci szkół, ośrodków kultury i inni goście a także młodzież związana z KSM.

Relację z konferencji inaugurującej działalność środka przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
POLAK Pt. 29.09.2023 03:53:30

Ło matko....zawsze można pojechać do Broku i skorzystać z eko - edukacji i zwiedzić ośrodek. Zawsze coś więcej na plus... :-).

ło matko Śr. 27.09.2023 15:31:12

1 zdjęcie ośrodka 22 zdjęcia gadających głów.