Siemiatycze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w dawnych latach podkreślano wystrojem domów

Region Pon. 29.05.2023 10:21:55
29
maj 2023

Życie mieszkańców dawnej polskiej wsi było mocno powiązane z rokiem liturgicznym. Wpływało to również na wygląd chłopskiego domu, co było bardzo widoczne w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - wyjaśnia Agnieszka Kiersnowska z działu etnograficznego Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Zgodnie z ludową tradycją w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, każda wiejska chata musiała być udekorowana. Nie wykorzystywano do tego ozdób z bibuły czy papieru, ale zielone rośliny, a wśród nich młode brzózki. Obok brzozowych gałązek pojawiał się też tatarak. Nie spieszono się z uprzątnięciem zielonych dekoracji przygotowywanych na Zielone Świątki. Często stały one tak długo aż rośliny uschły i zżółkły.

Zarówno czas wiosny, kiedy przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jak i zieleń wykorzystywana do strojenia domów dały ludową nazwę tej uroczystości tj. Zielone Świątki. Zesłanie Ducha Świętego obchodziliśmy w tym roku w niedzielę, 28 maja. Jest to święto ruchome i przypada w dniu Pięćdziesiątnicy, czyli 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa.

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – w tym roku to 29 maja – obchodzimy w Polsce święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła.

O zwyczajach związanych z tym świętem na dawnej polskiej wsi w rozmowie z Agnieszką Bolewską-Iwaniuk opowiadała na antenie Radia Podlasie, Agnieszka Kiersnowska z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. POSŁUCHAJ




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.