Siemiatycze

Strażacy z powiatu siemiatyckiego szkolili się

Region Pt. 12.04.2024 16:45:19
12
kwi 2024

Strażak jadący na akcję nigdy nie może być pewien, co zastanie na miejscu zdarzenia, dlatego musi być przygotowany na wszystko, na każdy scenariusz. Strażacy cały czas szkolą się, ćwiczą, utrzymują wysoką sprawność fizyczną, nieustannie są też doposażani w pojazdy i sprzęt. Odpowiadając na potrzeby zgłaszane przez strażaków ochotników z powiatu siemiatyckiego, w piątek 12 kwietnia zorganizowano warsztaty ratownicze dotyczące zdarzeń z udziałem pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Komenda Powiatowa PSP w Siemiatyczach oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP byli organizatorami warsztatów, stąd nad całością czuwali - p.o. Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach mł. bryg. Przemysław Trochimiak wraz z kadrą z komendy oraz druh Ernest Krauze - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP wraz z druhami z powiatu. Strażakom z powiatu siemiatyckiego – druhom z OSP i strażakom zawodowym – towarzyszył Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Łukasz Chankowski wraz z przedstawicielami Wydziału Planowania Operacyjnego i Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

Wydarzenie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwszy panel, teoretyczny przeprowadził st. ogn. Roman Siemieniuk - dowódca zastępu w KP PSP Siemiatycze. Następnie odbyła się prezentacja samochodu hybrydowego i elektrycznego. Pokaz miał na celu m.in. ukazanie zagrożeń, które mogą czekać ratowników w ramach akcji w tego typu pojazdach. Pokazano też, jak wygląda gaszenie płonącego pojazdu elektrycznego.

W ostatniej części szkolenia odbyły się pokazy ratownicze, na które przygotowano dwa scenariusze. Pierwszym było zderzenie samochodu osobowego z motocyklem – dwie osoby zostały poszkodowane, jedna z nich była uwięziona w aucie. W drugim epizodzie doszło do wypadku busa przewożącego kilku pasażerów, bus uderzył w garaż, doszło do pożaru, w trakcie akcji ratowniczej ujawniono, że w garażu znajduje się osoba. Okazało się, że jest to ciężarna kobieta.

Pokazy zostały przeprowadzone z ogromną starannością, z troską o szczegóły, a przede wszystkim tak, by były jak najlepszą praktyczną lekcją dla strażaków. Widowiskowe akcje z zaciekawieniem oglądali wszyscy zgromadzeni, w tym także dzieci z Przedszkola Gminnego. Z myślą o najmłodszych przygotowano też specjalne pokazy zachowania w pomieszczeniu wypełnionym dymem oraz pokazy pierwszej pomocy.

Dodatkowo na placu gminy Siemiatycze udostępnionym na potrzeby organizacji szkolenia, można było zapoznać się z ofertą sprzętu ratowniczego przygotowaną przez producentów, dostępny był też symulator dachowania.

W warsztatach uczestniczyli strażacy z powiatu siemiatyckiego, a także funkcjonariusze z JRG 17 Warszawa. W sumie było kilkanaście jednostek, każdą reprezentowali 4 ratownicy.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.