Siemiatycze

Setki palm podczas Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu

Region Niedz. 02.04.2023 21:25:07
02
kwi 2023

357 palm zgłoszono do tegorocznego Konkursu na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zorganizowanego przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i Parafię p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu.

W 25. edycji konkursu komisja oceniała palmy wykonane w 36 placówkach i 25 palm wykonanych przez osoby indywidualne. W konkursie uczestniczyli dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Palmy wykonywano w szkołach, przedszkolach, ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach kultury, klubach seniora, Kołach Gospodyń Wiejskich na Podlasiu i Mazowszu.

Uczestnicy konkursy z wykonanymi przez siebie palmami w Niedzielę Palmową uczestniczyli w procesji i Mszy Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Mszy Św. przewodniczył bp drohiczyński Piotr Sawczuk. Do uczestników konkursu i parafian dołączyli przedstawiciele parlamentu, samorządu lokalnego, bractwo kurkowe, dyrekcja i pracownicy Muzeum Rolnictwa, a także turyści, którzy od lat w Niedzielę Palmową chętnie odwiedzają Ciechanowiec.

W homilii bp Sawczuk podkreślał jak żywą i ważną tradycją jest wykonywanie palm wielkanocnych i przynoszenie ich do kościoła w Niedzielę Palmową. Jak mówił - tradycję tę przerwała w ostatnich latach pandemia, kiedy tak licznie nie mogliśmy uczestniczyć w celebracji Niedzieli Palmowej. Wydaje się, że niektórzy nie zauważyli, że pandemia się skończyła i jeszcze nie wrócili do kościoła.

W Niedzielę Palmową przypadającą 2 kwietnia tj. w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, w mocnych, zdecydowanych słowach bronił wielkiego świętego Papieża Polaka, ostro potępiając też wszelkie ataki na jego osobę.

Palmy, to ludowa tradycja przesiąknięta Ewangelią. Jak żywa jest ta tradycja dowodzi konkurs od ćwierć wieku organizowany w Ciechanowcu. Osoby uczestniczące w konkursie palmy przygotowują przez długie tygodnie, pracują nad nimi wraz z rodziną, czy znajomymi, wspólnie uczą się jak robić poszczególne, misterne elementy palm, a spotkania te są też formą integracji i otwierania się na drugiego człowieka. Często towarzyszą temu długie rozmowy i wspomnienia jak kiedyś wyglądały palmy, jak je robiono i jak wykorzystywano na dawnej polskiej wsi.

Po uroczystej Mszy Św. i nabożeństwie Gorzkich Żali, procesyjnie udano się pod pomnik Św. Jana Pawła II, gdzie po wspólnej modlitwie zapalono znicze i złożono kwiaty.
Na koniec uczestnicy konkursu w Muzeum Rolnictwa odebrali nagrody i dyplomy. W tym roku nagrodami specjalnymi nagrodzono 11 palm, w tym 1 palma otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Podlaskiego. Palmy oceniano w wielu kategoriach, w sumie przyznając nagrodę za pierwsze miejsce dla 26 palm, drugie miejsce - 50 palm, trzecie miejsce 56 palm, czwarte miejsce - 70 palm. Wyróżnienia zdobyły 134 palmy. Ze względu na wykonanie palmy z gotowych, sztucznych elementów, jury przyznało 10 nagród pocieszenia. Przy ocenie palm komisja brała pod uwagę pomysły artystyczne, własną inwencję twórczą, zgodność wykonania z lokalną tradycją oraz ogólny wygląd i efektowność kompozycji.

Pełną listę wyników znaleźć można na stronie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (www.muzeumrolnictwa.pl).





Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.