Węgrów

Powstanie opowiedziane akcją

Region Pon. 05.06.2023 12:29:08
05
cze 2023

Z kilkudziesięciu imprez, jakie odbywają się w tym roku w powiecie węgrowskim z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego, ta była jak dotąd największa i najbardziej efektowna. W niedzielę, 4 czerwca w skansenie w Nowej Suchej pokazano rekonstrukcję historyczną kilku powstańczych epizodów z ziemi liwskiej i drohickiej.

To nie była rekonstrukcja na zasadzie „mamy fajne mundury, pobiegamy i zrobimy trochę huku”. Precyzyjny scenariusz, dobra narracja, dobrana muzyka i wysiłek rekonstruktorów zapewniły publiczności wciągające, przeszło godzinne widowisko. Odtworzono kilka wydarzeń: przymusowy pobór do carskiego wojska (tzw. brankę), organizowanie się powstańców, bitwy pod Węgrowem i Świdnem, a wreszcie – aresztowanie ostatniego partyzanta tej ziemi, ks. Stanisława Brzóski.

Obok grup specjalizujących się w odtwarzaniu dawnych armii (m.in. z Józefowa i Radzynia Podlaskiego), w przedstawieniu brali udział uczniowie szkół oraz zespoły z ośrodków kultury z terenu powiatu (z Łochowa, Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego). Naturalną historyczną scenerię zapewnił skansen w Nowej Suchej.

Rekonstrukcja była głównym, ale nie jedynym punktem niedzielnego pikniku. Wprowadzeniem do powstańczych bitew był program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z liceum w Łochowie. Były też stoiska Narodowego Banku Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, powiatu węgrowskiego i kilku instytucji i firm. Muzyczny deser na wysokim poziomie zapewnił koncert Natalii Niemen.

Na imprezie pojawili się ciekawi goście. Senator Marię Koc witano tym razem nie jako załatwiającego pieniądze polityka, ale jako autorkę scenariusza rekonstrukcji. Był też Tadeusz Syka – reżyser powstającego filmu o ks. Brzósce, do którego część scen kręcono w skansenie w Suchej zaledwie kilka tygodni temu. Obiecał on, że film wejdzie do kin na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Pojawił się wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, a minister kultury przysłał list z pozdrowieniami. Starosta węgrowska Ewa Besztak przypomniała, że w tym roku w powiecie ma miejsce przeszło 50 wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym, a niedzielna rekonstrukcja, choć zalicza się do najbardziej widowiskowych, nie jest wydarzeniem pierwszym ani ostatnim.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mrozu Pon. 05.06.2023 16:22:54

Szkoda że takie wydarzenia wykorzystuje się do prostackiej agitacji politycznej.

Najnowsze informacje

Facebook