Powstańcy przestali być anonimowi
Region
Pon. 11.12.2023 12:16:09
11
gru 2023
gru 2023
Powiat Siemiatycki po raz kolejny podjął się zadania odkrywania i utrwalania historii regionu i wydał kolejną książkę, tym razem poświęconą Powstaniu Styczniowemu.
Kiedy dostęp do archiwów rozsianych po świecie nie jest prosty, a dostęp do archiwów za wschodnią granicą – niemożliwy, tym nadziej cenne jest wydawnictwo przygotowane przez zespół naukowców z Białostockiego Towarzystwa Naukowego, którzy pracowali pod kierunkiem prof. Józefa Maroszka, prezesa BTN i dr Ewy Rogalewskiej – wiceprezes, podkreśla starosta siemiatycki Marek Bobel. Jest to trzeci tom cyklu „Studia i materiały do dziejów Siemiatycz”.Promocja wydawnictwa „Kraj Zabrany. Powstanie styczniowe na ziemi siemiatyckiej” odbyła się w niedzielę, 10 grudnia. O zawartości książki, jej powstawaniu i roli, jaką może pełnić, opowiadali autorzy. Na spotkaniu obecni byli księża, samorządowcy, historycy, regionaliści, a przede wszystkim mieszkańcy ciekawi historii.
W książce znalazły się pamiętniki Romana Rogińskiego, jednego z przywódców Powstania, uczestnika Bitwy Siemiatyckiej. Jedną z jej ważnych części jest też „spis osób z powiatu bielskiego aresztowanych za udział w powstaniu od 6 lipca do 21 grudnia 1863 roku”. Do rękopisu udało się dotrzeć w Centralnym Archiwum Historycznym w Wilnie. Odnalezienie i opublikowanie tego spisu jest niezwykle istotne i otwiera drogę wszystkim ludziom, którzy prowadzą na tym obszarze badania genealogiczne, podkreśla prof. Maroszek.
Kiedyś mówiliśmy tylko o bezimiennych mogiłach powstańczych, teraz Powstańcy przestają być anonimowi – podkreślał profesor podczas spotkania.
Naukowiec mówiąc o Podlasiu podkreślał, że Podlasie to Polska, a nie „kraina pod lasem”, czy „kraj przy granicy z Polską”. Przytoczył też śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, których tekst napisał Św. Andrzej Bobola, a w których król oddawał pod opiekę Matki Bożej „(…) Mnie, Królestwo moje Polskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflanckie i Czernihowskie, wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam...”, co pokazywało wielkość Polski i zakres jej granic.
Promocja książki i prelekcja historyków były przyczynkiem do ożywionej dyskusji, w której obecni dzielili się i wiedzą pochodzącą z naukowych opracowań i świadectwami przekazywanymi w pokolenia na pokolenie.
Za udział w spotkaniu i zainteresowanie historią Polski i regionu dziękował starosta Marek Bobel. Każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz książki „Kraj Zabrany. Powstanie styczniowe na ziemi siemiatyckiej” .
Spotkanie dodatkowo ubogacił występ lokalnych muzyków - Bractwa Akordeonistów Siemiatyckich. Słodkie przekąski i napoje serwowali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych z Ostrożan obecni na spotkaniu wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły.
O książce wydanej w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego z jej autorami - prof. Józefem Maroszkiem i dr Ewą Rogalewską a także ze starostą siemiatyckim Markiem Boblem, rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk. POSŁUCHAJ
Zobacz Galerię
84 Zdjęć
0 komentarze