Powiat siemiatycki złożył wniosek o środki na budowę mostu na rzece Bug
Region
Czw. 06.04.2023 08:39:57
06
kwi 2023
kwi 2023
Budowa mostu na rzece Bug uzyskała rekomendację w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów, a sześć samorządów z Podlasia i Mazowsza podpisało list intencyjny o wspólnej realizacji zadania. Lider projektu powiat siemiatycki zakończył fazę projektową i złożył wniosek o środki na budowę, informuje starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel.
- 31 marca złożyliśmy w Ministerstwie Infrastruktury kompletny wiosek, teraz czekamy na jego rozpatrzenie. W tym roku ogłosimy przetarg na budowę i mam nadzieję, że prawomocnie wyłonimy wykonawcę, podpiszemy umowę i ruszymy z budową. Przewidujemy, że budowa tego mostu zajmie nam dwa lata, a więc zakładamy, że w roku 2024 rozpoczniemy, a w końcówce roku 2025 ją zakończymy i oddamy oddać most do użytku.Jak wyjaśnia starosta, most ma być nowoczesny, spełniający normy dotyczące transportu ale też przyjazny turystom - Oczywiście most ma spełniać swoje zadania podstawowe, a więc musi być na tyle dużej nośności, żeby mogły się nim poruszać wszystkie pojazdy dopuszczone do ruchu. Wychodząc też naprzeciw turystyce most jest zaprojektowany w ten sposób, że na całej długości jest oświetlona ścieżka pieszo rowerowa z zakolami, gdzie turysta będzie mógł zatrzymać się i np. zrobić sobie selfie. Wiemy, że Bug to dzika ale i piękna rzeka i mam nadzieję, że most przyciągnie tu wielu miłośników turystyki pieszej czy pieszo-rowerowej.
Budowa mostu wraz z drogami dojazdowymi to koszt niemal 153 mln zł z czego 80% ma pochodzić ze środków rządowych. Pozostałe fundusze wniosą województwa podlaskie i mazowieckie (po 9%), powiaty siemiatycki i sokołowski oraz gminy Perlejewo i Jabłonna Lacka (po 0,5%). Udział powiatu siemiatyckiego podobnie jak pozostałych samorządów wyniesie niespełna 760 tys. zł. Wszystkie samorządy umieściły te wydatki w swoich Wieloletnich Prognozach Finansowych.
Przeprawa pomiędzy miejscowościami Granne i Krzemień Wieś istniała niegdyś jako element Wielkiego Gościńca Litewskiego, głównej drogi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, łączącej obie stolice, Warszawę i Wilno. Ostatni most istniejący w tym miejscu został zniszczony około 1920 r.
O budowie mostu na rzece Bug ze starostą powiatu siemiatyckiego Markiem Boblem rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.
Wizualizacja: Powiat Siemiatycki
7 komentarze
Jeśli tak będzie wyglądał w rzeczywistości, to będzie jeden z najładniejszych mostów w Polsce
To będzie most i potężny i zarazem piękny architektonicznie. Brawo za zaangażowanie i dążenie do celu. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy angażowali się w projekt
Znakomita inwestycja. BRAWO, BRAWO dla POWIATU SIEMIATYCKIEGO i innych samorzadów
Oby nic i nikt nie przeszkodził w planowanej i realizowanej inwestycji. WIELKA SPRAWA
To da zastrzyk rozwojowy temu terenowi. Superrrr
I Rząd ma pieniądze. Za ministra Rostkowskiego - Pieniędzy nie ma i nie bedzie. Pieniądze szły dla mafii VAT-owskich i paliwowych. Brawo dla Powiatów i chcących coś robić Starostów
dobra wladza to dobre inwestycje, wiadomo lepsza wizualizacja niz obietnice tuska