Siemiatycze

Powiat siemiatycki w przyszłym roku ponad połowę budżetu chce przeznaczyć na inwestycje

Region Pt. 23.12.2022 12:18:56
23
gru 2022

W przedświątecznej atmosferze przyjęto budżet powiatu siemiatyckiego na rok 2023. W przyszłorocznym budżecie powiatu 53% wydatków stanowią środki przeznaczone na inwestycje, powiedział Radiu Podlasie starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel. Wydatki ogółem zaplanowano na około 119 mln zł, zadania inwestycyjne na niemal 62 mln zł.

Nie przewidziano zaciągania kredytu, a deficyt w wysokości 2,2 mln zł będzie pokryty z wolnych środków.

Zaplanowane na rok 2023 inwestycje, to głównie drogi, które budowane będą w wielu gminach na terenie powiatu siemiatyckiego, w budżecie znalazła się też budowa strzelnicy na którą powiat pozyskał środki z programu Polski Ład i dotację z MON, a będzie ubiegać się też o wsparcie Urzędu Marszałkowskiego. W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę mostu na rzece Bug. Jeśli postępowanie przetargowe uda się przeprowadzić sprawnie możliwe jest rozpoczęcie budowy w tym samym roku. Już teraz starosta zapowiada, że lista zadań inwestycyjnych wydłuży się. Będą to m.in. środki na budowę obiektów sportowych przy szkołach w Ostrożanach i Czartajewie – te dotacje już pozyskano, złożono też wnioski na inne działania. Starostwo liczy m.in. na rządowe wsparcie odbudowy dróg bitumicznych w pasie wschodnim, gdzie szlaki komunikacyjne ucierpiały w czasie budowy muru granicznego, co związane było z dużym ruchem ciężkich pojazdów. Z tego programu mogłyby powstać drogi w przygranicznych gminach – Mielnik, Nurzec Stacja i Milejczyce. Planowane jest też ubieganie się o środki na ratowanie zabytków z przeznaczonej na takie działania edycji rządowego programu Polski Ład.

24 listopada projekt budżetu była analizowany i opiniowany przez Radę Powiatu Siemiatyckiego podczas posiedzenia połączonych komisji, 23 grudnia przy 15 głosach za i jednym wstrzymującym – uchwałę budżetową przyjęto.

Starosta Marek Bobel nazwał decyzję radnych świątecznym prezentem dla mieszkańców powiatu, a radny Mikołaj Żabiński podkreślał, że to budżet z którego powinniśmy się cieszyć.

Na sesji zwołanej tuż przed Świętami Bożego Narodzenia obecni byli ks. Jerzy Cudny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach i ks. Paweł Sterlingow proboszcz parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach. Odczytano fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa i modlitwę bożonarodzeniową, podzielono się opłatkiem i prosforą składając życzenia świąteczne i noworoczne.

Na koniec sesji Wiersz Bożonarodzeniowy własnego autorstwa odczytał radny Mikołaj Żabiński. Przy tej okazji przekazał też życzenia w imieniu swoim i Klubu Literackiego, który w przyszłym roku będzie świętował 30-lecie istnienia.
ABol/MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.