Siemiatycze

Posprzątali starorzecze Bugu w okolicach Wólki Nadbużnej

Region Niedz. 21.04.2024 13:23:51
21
kwi 2024

Po raz kolejny w całej Polsce odbywa się „Operacja Czyta Rzeka”. Wiosenne porządki w ramach tej inicjatywy zorganizowano w gminie Siemiatycze. W sobotę, 20 kwietnia uczestnicy sprzątali okolice starorzecza w Wólce Nadbużnej.

Szefową lokalnego sztabu była Jolanta Sobesiuk, mieszkanka Wólki Nadbużnej, gdzie zajmuje się agroturystyką, działa też w Lokalnej Organizacji Turystycznej „LOT nad Bugiem”. Grupę stworzyli mieszkańcy, którym nie jest obojętne, jak wygląda okolica, w której mieszkają. Ekipa była niewielka ale wielopokoleniowa, od dzieci, poprzez młodzież i dorosłych aż po seniorów. Wspierali ich pracownicy gminy wraz z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Cezarym Klimaszewskim.
Chociaż prognozy pogody straszyły zimnem i deszczem, to akcja odbyła się w pięknym słońcu i była okazją zarówno do posprzątania starorzecza jak i do cieszenia się pięknem nadbużańskiej przyrody.

Porządki zrobiono na podobnym terenie, jak w roku ubiegłym i ku wielkiemu zadowoleniu uczestników, śmieci było tym razem znacznie mniej. Może śmiecimy mniej? A może łatwiej rzucić pustą butelkę tam gdzie leżą już śmieci, a kiedy wokół jest czysto to chcemy by tak było? - takie pytania stawiali sobie mieszkańcy mając też nadzieję, że z roku na rok śmieci będzie mniej.

Najwięcej było puszek i butelek, ale na trasie ekipy sprzątającej znalazł się i fotel w stylu retro (prawdopodobnie wyrzucony niemal tuż przed akcją, bo pomimo padającego w nocy deszczu mebel był suchy), opony i starodawny pojemnik na naftę, który prawdopodobnie odzyska nowe życie i stanie się stylową dekoracją.
Na koniec akcji, jej uczestnicy zebrali się przy ognisku, by posilić się kiełbaskami pieczonymi nad ogniem, porozmawiać, podsumować sprzątanie, a przy okazji też lepiej się poznać i zintegrować.

To nie pierwsza i nie ostatnia Operacja Czysta Rzeka w regionie. W sobotę, 27 kwietnia akcja odbędzie się w Mielniku i Nurcu Stacji.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Andrzej Pon. 22.04.2024 14:27:48

szacun ale zeby jeszcze ognisko z kielbaskami z tych smieci zrobic to recykling na poziomie 105%