Siemiatycze

Policja prowadzi działania pod hasłem „Nie bądź obojętny!”

Region Czw. 07.12.2023 14:20:32
07
gru 2023

Zima może być trudnym czasem dla osób mniej zaradnych czy mało samodzielnych - starszych, samotnych, schorowanych. W tym okresie policja prowadzi działania „Nie bądź obojętny!” - przypomina oficer prasowy siemiatyckiej policji mł. asp. Kamil Jaroć.

- Ważne aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Nie powinniśmy przechodzić obojętnie, gdy np. widzimy osobę leżącą może gdzieś przy przystanku czy na ulicy, bo nie wiemy co się działo z tą osobą. Powinniśmy podejść, sprawdzić zapytać, a jeśli jest taka potrzeba – powiadomić o tym służby.

Mundurowi odwiedzają osoby i miejsca, gdzie może być potrzebna interwencja. Jeśli trzeba, pomagają w codziennych czynnościach. Bywa, że jedynym sposobem pomocy jest umieszczenie danej osoby w ośrodku, gdzie będzie miała opiekę - mówi st. sierż. Dawid Daciuk, dzielnicowy w gminie Siemiatycze, opisując interwencję sprzed kilku dni.
- Umieściliśmy pana w ośrodku dla bezdomnych. Zrobiliśmy to razem z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. To bardzo dobra współpraca, bardzo szybko, bo już w dwa dni udało nam się umieścić pana w ośrodku. Człowiek ten nie miał warunków, by samodzielnie przetrwać zimę. Co prawda kupił opał ale ze względu na nieszczelność okien i całego budynku, cały czas chłód dostawał się do jego miejsca zamieszkania. Pomimo że palił w piecu, było tam zimno, nawet dochodziło do tego, że woda zamarzała w garnkach.

Policjanci zwracają się z apelem, aby szczególnie w czasie zimy nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Często dzięki empatii sąsiadów czy przechodniów, udaje się zapobiec tragedii i służby w porę przychodzą z pomocą. Starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie – apeluje policja. Jeśli w naszej ocenie ktoś potrzebuje pomocy a sami nie jesteśmy w stanie tej pomocy udzielić, nie wahajmy się, by powiadomić policję lub Ośrodek Pomocy Społecznej.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, należy wykonać telefon na numer alarmowy 112. W sytuacjach, które nie są nagłe można skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci odbiorą każdy taki sygnał i sprawdzą wskazane miejsce.

O akcji „Nie bądź obojętny” z funkcjonariuszami z siemiatyckiej Komendy Powiatowej Policji rozmawiała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.