Siemiatycze

Po nauki do Norwegii

Region Pt. 24.03.2023 12:10:36
24
mar 2023

Jak wyglądają praktyki zawodowe w Norwegii? Jak wygląda współpraca szkól z przedsiębiorcami? Tego mogli dowiedzieć się przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie i powiatu siemiatyckiego, którzy w dniach 20 - 22 marca wzięli udział w wizycie studyjnej w Norwegii. Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń o organizacji praktyk zawodowych w Norwegii oraz poznawanie norweskiego systemu edukacji zawodowej. Był to czas dyskusji, wymiany doświadczeń, zwiedzania i poznawania.

W szkole zawodowej Gjennestad videregående skole, gospodarz spotkania Rektor szkoły Kristin Sanna Kihle opowiedziała o historii placówki i systemie nauczania w Norwegii w tym o szkolnictwie średnim zawodowym. Poznawano infrastrukturę szkoły, która kształci w kierunkach: ogrodnictwo, architektura krajobrazu, budownictwo i konstrukcje, sprzedaż, usługi i turystyka, rozwój zdrowia (pielęgniarstwo) oraz praca z dziećmi (animator) i osobami starszymi (opiekun).

Jak przekonali się przedstawiciele powiatu siemiatyckiego, system kształcenia praktycznego w Norwegii różni się od polskiego przede wszystkim wymiarem czasu poświęconego na naukę w miejscu pracy. Przez pierwsze dwa lata kształcenia teoretycznego uczniowie w każdym tygodniu nauki spędzają dwa dni w firmach związanych z kierunkiem kształcenia przygotowując się do kolejnego etapu kształcenia, który polega na realizacji 2-letniego płatnego stażu w firmach branżowych. Po tych 4 latach uczniowie zdają egzamin zawodowy i mogą rozpocząć pracę w zawodzie albo kontynuować kształcenie w tej samej szkole przez kolejny rok, by zdobyć dodatkowe kompetencje, które umożliwią podjęcie studiów.

Poznana szkoła dysponuje znakomitą infrastrukturą z pracowniami branżowymi, przyjazną przestrzenią dla uczniów (kino, piłkarzyki, bilard itp.), bursą szkolną, stołówką, przedszkolem dla dzieci pracowników a także warsztatami, szklarniami, centrum ogrodniczym, polami uprawnymi, stacjami ładowania pojazdów elektrycznych.
Jak zapewniają uczestnicy wyjazdu, wizyta w szkole Gjennestad była cennym doświadczeniem i dała wyobrażenie o znaczeniu i roli nauczania w miejscu pracy.
Wizyta była realizowana w ramach projektu: „Opracowanie i wdrożenie skutecznego modelu podnoszenia praktycznych umiejętności zawodowych uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami” finansowanego ze środków otrzymanych od Islandii, Liechtenstein i Norwegii w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Edukacja. Norweskim partnerem projektu jest Changemaker Education.




Źródło: ZST Czartajew
ABol/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.