Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy. O wyzwaniach i emocjach rozmawialiśmy w Brańsku /AUDIO/
Region
Pon. 11.05.2026 09:50:45
11
maj 2026
maj 2026
Przed tygodniem rozpoczęły się egzaminy maturalne, które potrwają niemal do końca maja. 11 maja swoje pierwsze poważne egzaminy rozpoczęli ósmoklasiści. Przed nimi trzy obowiązkowe testy – z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. To podsumowanie ośmiu lat nauki i ważny krok ku dalszej edukacji.
Na napisanie egzaminu z języka polskiego uczniowie mają 150 minut, z matematyki – 125 minut, a z języka obcego nowożytnego – 110 minut. Egzaminy zakończą się w środę, 13 maja. Przystąpienie do nich jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a liczba zdobytych punktów będzie miała wpływ na możliwość wyboru szkoły ponadpodstawowej.Według danych Ministerstwa Edukacji do egzaminu ósmoklasisty przystępuje w tym roku ponad 393 tysiące uczniów z niemal 13 tysięcy szkół w całej Polsce. Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godzinie 9.00. Wyniki mają zostać ogłoszone 3 lipca.
O egzaminacyjnych emocjach, przygotowaniach i doświadczeniach rozmawialiśmy w Brańsku i okolicach. Naszymi rozmówcami byli: burmistrz Brańska, uczeń przystępujący w tym roku do egzaminów oraz uczennica, która zdawała egzamin ósmoklasisty przed rokiem i dziś może spojrzeć na to doświadczenie z większym spokojem.
Lidia Fiedorowicz, która egzamin zdawała rok temu w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku, podkreśla, że najważniejsze jest opanowanie stresu i spokojne podejście do zadań. – To był taki stres, ale jednocześnie niepowtarzalne przeżycie. Kiedy staliśmy całym naszym rocznikiem przed salą egzaminacyjną, rozmawialiśmy o tym, że się stresujemy i boimy. A kiedy weszliśmy na egzamin, cały ten stres minął. Nasza pani mówiła nam, że damy radę, i to też było dla nas bardzo pomocne.
Uczniom brańskiej podstawówki, ale też wszystkim ósmoklasistom, kibicuje Agata Puchalska: – Myślę, że to taka próba generalna przed maturą. Stres jest z pewnością podobny. To także dla uczniów otwarcie drogi przy wyborze szkoły. Mam nadzieję, że wszyscy poradzą sobie z tym pięknie i wybiorą szkoły, o których marzą, czego im oczywiście życzę. Powodzenia!
O swoich przygotowaniach i emocjach opowiadał także Gabriel Stefaniuk, który uczy się w Szkole Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie i właśnie tam zdaje egzamin ósmoklasisty. – Nie wiem, czego się spodziewać, ale myślę, że najlepiej pójdzie mi matematyka. Mieliśmy najwięcej zajęć przygotowujących do tego egzaminu.
W rozmowach nie zabrakło refleksji o stresie towarzyszącym egzaminom, znaczeniu wsparcia ze strony nauczycieli i rodziców oraz nadziejach związanych z dostaniem się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.
Audycję przygotowała Agnieszka Bolewska-Iwaniuk:


2 komentarze
A co to w Siemiatyczach już szkół podstawowych nie ma że do Brańska trzeba było jechać zrobić artykuł ????
Szanowna Pani Alicjo, szkół jest wiele w całym regionie. I wszyscy uczniowie zasługują na to by z nimi porozmawiać.