Siemiatycze

Niewielu mieszkańców Siemiatycz kompostuje śmieci

Region Pt. 08.01.2021 17:36:00
08
sty 2021

W Siemiatyczach od kwietnia 2020 roku opłaty jakie ponoszą mieszkańcy za wywóz śmieci zróżnicowano w zależności posiadania kompostownika. Na 4839 gospodarstw, w tym 2236 w zabudowie jednorodzinnej, 194 deklaracje potwierdzają kompostowanie śmieci.

W październiku 2020 roku Urząd Miasta Siemiatycze rozpoczął kontrolę przydomowych kompostowników. Kontrole prowadzono w różnych częściach miasta, m.in. na ulicach – 11 Listopada, Głowackiego, Kilińskiego, Nowej, Obrońców Westerplatte i Żeromskiego. Do tej pory skontrolowano około 1/4 posesji, wg wstępnych ustaleń, kompostowniki częściej użytkowane są na ulicach Drohiczyńskiej, Kilińskiego, czy Głowackiego, gdzie działki są większe. Mieszkańcy korzystają zarówno z gotowych, zakupionych kompostowników, jak i ze zbudowanych samodzielnie, a że przepisy nie regulują precyzyjnie konstrukcji kompostownika są one z palet, desek, a nawet murowane.

Mieszkańcy Siemiatycz, którzy deklarują kompostowanie odpadów w kompostownikach korzystają z miesięcznej ulgi w wysokości 2 zł od osoby.

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Siemiatycze w zabudowie jednorodzinnej bioodpady można poddać procesowi kompostowania z przeznaczeniem do własnego wykorzystania kompostu pod warunkiem, że nie będzie to powodować uciążliwości dla sąsiadów.

Według wytycznych Ministerstwa Infrastruktury kompostownik o pojemności do 10 m3, powinien być w odległości min. 5 m od okien i drzwi zewnętrznych domów mieszkalnych i 2 m od granicy działki. Szczegółowe unormowania w odniesieniu do kompostowników wprowadza § 36 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065 t.j.)

Także gminy wiejskie coraz częściej uzależniają ceny odbioru śmieci od kompostowania odpadów biodegradowanych we własnym zakresie. Pierwsze analizy dotyczące gospodarki śmieciowej pokazują jednak, że nawet na wsiach kompostowniki nie są normą, dlatego rady gmin ustalając stawki na kolejny rok bardziej różnicują ceny, premiując kompostowanie odpadów.

ABol/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.